IZAŠLI IZ LOŠE ZONE

Povjerenik Komisije za euro: Hrvatska je korak bliže eurozoni

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Valdis Dombrovskis u Zagrebu
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Valdis Dombrovskis u Zagrebu
13.03.2019.
u 22:22
Povjerenik Komisije za euro i financijsku stabilnost Valdis Dombrovskis ocijenio je u srijedu u Europskom parlamentu da je izlazak Hrvatske iz prekomjernih makroekonomskih neravnoteža korak naprijed prema ulasku u eurozonu
Pogledaj originalni članak

Povjerenik Komisije za euro i financijsku stabilnost Valdis Dombrovskis ocijenio je u srijedu u Europskom parlamentu da je izlazak Hrvatske iz prekomjernih makroekonomskih neravnoteža korak naprijed prema ulasku u eurozonu. U sklopu zimskog paketa europskog semestra, Komisija je u veljači objavila da je Hrvatska izašla iz prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, na što je u srijedu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu podsjetio Povjerenik Komisije za euro i financijsku stabilnost Valdis Dombrovskis. 

"Hrvatsko gospodarstvo još uvijek je makroekonomski neuravnoteženo, ali više nije prekomjerno kao prije. To su dobre vijesti, osobito u kontekstu pripreme Hrvatske za sudjelovanje u Europskom tečajnom mehanizmu, a na kraju i članstvu u eurozoni", rekao je Dombrovskis u raspravi o prijedlogu rezolucije "Europski semestar za usklađivanje ekonomske politike: Godišnji pregled rasta za 2019.". 

Europski semestar pokrenut je 2011. godine s ciljem usklađivanja gospodarskih i proračunskih politika država članica. Dio je šire reforme gospodarskog upravljanja Unijom čime se želi zajamčiti stabilnost javnih financija država članica, potaknuti gospodarski rast i spriječiti prekomjerne makroekonomske neravnoteže.

Hrvatska je bila u skupini zemalja s prekomjernom makroekonomskom neravnotežom još od 2014. Prema najnovijem izvješću, Komisija ističe da je ekonomski razvoj pridonio postupnoj korekciji postojećih neravnoteža u Hrvatskoj, osobito onih povezanih s visokim razinama javnog, privatnog i vanjskog duga. No, kako bi Hrvatska zadržala to stanje mora nastaviti s provođenjem strukturnih reformi. 

Uz najmlađu članicu EU-a, makroekonomske neravnoteže bilježe još Bugarska, Francuska, Njemačka, Irska, Nizozemska, Portugal, Španjolska, Švedska i Rumunjska. Cipar, Grčka i Italija čine skupinu zemalja s prekomjernim makroekonomskim neravnotežama. 

>>Blaženka Divjak i Darko Horvat ugostili šesteročlanu delegaciju Europske svemirske agencije

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar HJelinich1990
HJelinich1990
09:19 14.03.2019.

Korak bliže vampirima

PV
prcko.vitamincic
10:08 14.03.2019.

Prvo Šengen, onda euro.

Avatar nekakav
nekakav
08:05 14.03.2019.

baš nas jako zanima što amerikanac u eu komisiji ima za reći...