Krajnjim vam cilj nije boljitak zdravstva, nego, budimo iskreni, zarada na boli, bolesti i patnji. Cilj je privatizirati zdravstveno osiguranje, zdravlje pretvoriti u robu, a bolest u izvor prihoda – oštro se obraća dr. Dražen Gorjanski iz Osijeka, stručnjak za javno zdravstvo, u otvorenom pismu "pobornicima privatizacije zdravstva".Njihove mjere za boljitak zdravstva naziva naopakima i zlonamjernima.
- Unatoč opće poznatoj činjenici da je najveći dio teškoća u zdravstvu uzrokovan upravo njegovom privatizacijom, vi i dalje kao rješenje nudite još veću privatizaciju, sada privatizaciju zdravstvenog osiguranja. Jednako je to liječenju otrovanog bolesnika davanjem još više otrova. Jasno je i vama da je prijedlog zapravo podvala i da neće dovesti do uklanjanja teškoća. One će biti još veće – strahuje on. Takav će sustav, dodaje, slično kao i u Americi, ostaviti 15-ak posto građana bez zdravstvenog osiguranja, što je u Hrvatskoj oko 665.000 ljudi.
- Povećat će smrtnost i pobol jer će mnogima liječenje biti preskupo ili u cijelosti nedostupno, a oko 60 posto osobnih bankrota, čak i dobrostojećih pojedinaca bit će uzrokovano troškovima liječenja. Ne vjerujete? Pogledajte dokumentarni film američkog redatelja Michaela Moore-a ''Sicko“, možda povjerujete – navodi dr. Gorjanski. Slaže se da živimo u vremenu liberalnog kapitalizma, ali ga zbunjuje zaboravljivost.
- Vi znate da je samoodrživo javno zdravstvo moguće, vi ste ga koristili i uživali njegove plodove. Zar ste doista to zaboravili? Zar vas je toga sram? Jer se ne uklapa u novi, sebični i neljudski svjetonazor? Ili ste doista toliko opčinjeni pohlepom da ste ga samo zbog pohlepe spremni uništiti? Vi toga niste svjesni, ali javno je zdravstvo najdragocjeniji proizvod ljudske civilizacije – poručuje. U javnom su zdravstvu, stava je, objedinjeni najviši dosezi tehničkih znanosti s najvišim duhovnim dosezima.
- Nigdje kao u zdravstvu nismo bliže utopijskim društvima koja podrazumijevaju jednakost i solidarnost, nigdje se nismo više približili društvu u kome će svatko pridonositi koliko može, a uzimati koliko mu treba – piše on nadalje. Ta se utopija ostvarivala, nastavlja, dok se nisu pojavili pobornici privatizacije zdravstva.
- Dok niste javno zdravstvo rasprodali, potpuno ga izobličili, ocrnili, dok ga niste zagadili tržišnim poslovanjem, zakonima ponude i potražnje, posijali sjeme pohlepe i zarade, a potom se cinično čudili što „nije učinkovito“ i što ima „nepovoljan cost benefit“ - govori. Zagovornike privatizacije moli da ne uništavaju javno zdravstvo. Pita ih sjećaju li se Jonasa Salka, Marie Curie i Andrije Štampara.
- Salk je izumitelj cjepiva protiv dječje paralize kojega nije zaštitio patentom, a na pitanje novinara ''Tko je vlasnik patenta?“ odgovorio je ''Nema patenta. Može li se patentirati Sunce?“ Sjećate se i Marie Curie, dvostruke dobitnice Nobelove nagrade koja je otkrila radij i polonij, i koja, poput Salka, nije patentirala proces izolacije radija kako bi ga i drugi znanstvenici mogli neometano istraživati - navodi.
Podsjeća i na A. Štampara, utemeljitelja Svjetske zdravstvene organizacije, koji je "zbog svojih naprednih zamisli o zdravstvu koje služi građanima bio proganjan već u staroj Jugoslaviji".
- Znate li da je tijekom NDH radije izabrao zatvor u kojemu je proveo cijeli rat, no se odrekao svojih uvjerenja o javnom zdravstvu i dobrobiti koje ono donosi? Djela i životi takvih ljudi ugrađeni su u ono što vi želite uništiti. Zar vas doista nije strah stati s maljem pohlepe nasuprot tog veličanstvenog hrama sazdanog od života prepunih plemenitosti, odricanja i rada tisuće znanstvenika, liječnika i sestara? - pita ih. Dr. Gorjanski zaključuje kako mu preostaje jedino moliti ih "u ime tisuće onih koji će zbog pohlepe nepotrebno umrijeti". - Vjerujem u vas – stoji na kraju pisma.
Obama je riskirao osobnu karijeru i popularnost da bi reformirao trulo i nehumano američko zdravstvo i približio ga zapadnoeuropskim standardima...istina je da se po zdravstvenom sisitemu najbolje vidi civiliziranost i humanost jedne zemlje