INTERVJU

Dr. Ljiljana Vidučić, profesorica financija: Sigurni smo, nema mjesta za paniku

Foto: Foto: Tino Jurić
Dr. Ljiljana Vidučić, profesorica financija: Sigurni smo, nema mjesta za paniku
13.10.2008.
u 20:18
Pogledaj originalni članak

Dr. Ljiljana Vidučić, redovita profesorica financija na Ekonomskom fakultetu u Splitu, komentira najnovija zbivanja u svijetu i poziva na racionalno ponašnje kako bi se izbjegla nepotrebna panika.

• Jesmo li mi stvarno ugroženi financijskom krizom iz svijeta?
– Globalizacija znači i veću međuzavisnost nacionalnih gospodarstava. Najteža je situacija u SAD-u. Europa se nastoji zaštititi na razini eurozone, a neke zemlje prednjače. Njemačka je tu dala primjer zaštitom svih uloga u bankama želeći zaštititi stabilnost svog financijskog sektora. Naš financijski sustav relativno je siguran ako sami ne stvorimo paniku.

• Koliko su gubici na burzi opasni za ekonomiju? Mogu li se preliti na realni sektor?
– Financijski i realni sektor su povezani. U pravilu, burze održavaju kretanja u realnom sektoru. Kriza u bankarskom sektoru SAD-a prelila se preko elemenata psihološke prirode na burze. U svakom slučaju, to je podržano i od skromnih gospodarskih rezultata u SAD-u. Inače, financijski sektor može kretanja u realnom sektoru stimulirati ili destimulirati.

• Ljudi su prilično zbunjeni dramatičnim napisima po medijima i upozorenjima. Ima li razloga za paniku?
– Nema razloga za paniku. To vrijedi i za medije i za pojedince. Naime, glasine koje su neosnovane mogu napraviti veliku štetu i financijskim institucijama i tržištima. Mediji su u SAD-u nastojali vrlo profinjeno pratiti zabrinjavajaća zbivanja. Apeliram i na naše medije da izbjegnu spektakularne izraze zbog moguće potencijalne štete od panike.

• Naše banke kažu da nikad nisu bile likvidnije. Koliko je nepovjerenje koje je zahvatilo svjetske financijske centre opasno za nas?
– Uz razumne odluke guvernera i ministra financija, koji pokazuju da prate situaciju, te uz dobro informiranje, ne vjerujem u velike probleme, s time što su za neke fondove i investitore pojedinačni gubici mogući, ali na kraći rok.

• Je li reakcija monetarne i izvršne vlasti bila dobra?
– Možemo je tako ocijeniti.

Pogledajte na vecernji.hr