Dodjelom državne nagrade za znanost svima se želi poručiti da znanstveni rad nije zanemaren, da ga se i dalje cijeni te da bi svi željeli da država u znanost može uložiti više novca, ustvrdio je danas predsjednik Sabora Josip Leko na svečanosti dodjele nagrada u Hrvatskom saboru.
Državne nagrade za znanost dobilo je 30 znanstvenika. Nagradu za životno djelo u području prirodnih znanosti dobio je Nikola Kallay, u području tehničkih znanosti Tomislav Kelemen, u području biomedicinskih znanosti Ivan Sabolić, u području biotehničkih znanosti Marija Vratarić, u području društvenih znanosti akademik Ivan Cifrić, a u području humanističkih znanosti akademkinja Dunja Fališevac.
- Znanje je moć, ali je nažalost previše puta u rukama neodgovornih političara i biznismena – kazao je akademik Ivan Cifrić koji se na primljenim nagradama zahvalio u ime svih dobitnika. Dodao je kako je znanost poziv, pa znanstvenici poput svećenika ili učitelja imaju obvezu prenositi znanje, ali i etičke i svjetonazorske stavove.
Predsjednik Sabora Josip Leko primijetio je da su ulaskom u EU Hrvatskoj značajno povećani izgledi za razvoj znanosti.
- Govor o znanosti najčešće se svodi na neku vrstu žalopojke o tome kako Hrvatskoj ne manjka taj intelektualni kapital, ali da ga zbog nedostatnih materijalnih sredstava nije u mogućnosti poduprijeti niti iskoristiti za vlastiti razvoj. Usprkos tomu, svake godine mi ovdje imamo prigodu čestitati nizu mladih znanstvenika koji svojim radom slijede starije kolege, doprinoseći razvoju zemlje, afirmaciji znanosti u društvu te ugledu Hrvatske u svijetu – kazao je Leko.
Zamjenik ministra obrazovanja Roko Andričević nagrađenima je kazao kako njihovi uspjesi na međunarodnom planu najbolje pokazuju da Hrvatska ima potencijala postati konkurentna i ravnopravno se nositi s najrazvijenijim državama Europe i svijeta.
>> Znanstvenici srušili 'mit': Marihuana je itekako opasna za zdravlje
Ne zanima znanost Hrvate. Dajte nam ustase i partizane, pedere i cirilicu, o tom mozemo sto godina, a znanost je za Svabe, Amere i ostale cudne nacije, gdje su hrvatski znanstvenici uvijek dobro dosli.