U idućem sazivu Sabora barem trećina zastupnika morala bi biti ženskog spola, a dio zastupnika birači će izravno delegirati u parlament.
U SDP-u se upravo bruse zadnji detalji prijedloga izmjena Zakona o izboru zastupnika. Kako je i najavljeno, uvodi se preferencijalno glasanje, i to po istome modelu koji imamo za izbor zastupnika u Europski parlament.
Stoga na izbornim listama više neće biti nositelja liste, nego će se poimence navesti kandidati stranke ili koalicije. Birači će moći zaokružiti samo listu, ali će imati i opciju izabrati jednog kandidata s liste.
Kažnjavanje stranaka
Novost o kojoj se do sada nije govorilo jest da će stranke (ne odnosi se na liste za nacionalne manjine) u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti spolova, imati obavezu kandidirati najmanje 40 posto žena. Da odredba ne ostane mrtvo slovo na papiru, u zakonu će propisati da neće biti valjane one liste na kojima će biti jedan od spolova zastupljen s manje od 30 posto. Liste na kojima će žene biti zastupljene između 30 i 40 posto moći će u izbornu utrku, ali će biti penalizirane pri odlučivanju o povratku troškova predizborne promidžbe. Priprema se još niz promjena, ali za razliku od spomenutih, one su tehničke naravi. Tiču se boljeg uređenja glasovanja osoba u Oružanim snagama i u mirovnim misijama, olakšavanja glasovanja osoba s teškim fizičkim manama, nepismenih, omogućavanja glasovanja osoba kojima je oduzeta poslovna sposobnost te liberalizacije medijskog praćenja kampanje.
Plan je da Klub SDP-a dovrši tekst za nekoliko dana i da se on već idućeg tjedna raspravi na sjednici saborskog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav. Predsjednik toga odbora Peđa Grbin kaže da bi se do 25. studenog trebalo dovršiti prvo čitanje, a nova izborna pravila izglasovala bi se do 15. prosinca. Na pitanje što je s korigiranjem izbornih jedinica, odgovara da to još nije definirano. “Imamo uputu Ustavnog suda i mislim da je ne možemo ignorirati”, šturo je glasio Grbinov odgovor.
Ako SDP i donese odluku da se korigiraju izborne jedinice, taj će posao zasigurno ostati Ministarstvu uprave. U resoru ministra uprave Arsena Bauka također je i priprema izmjena Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe. U taj bi se zakon trebala ugraditi odredba kojom bi se pravila o financiranju kampanja za izbore primjenjivala i na promidžbu koju prate referendumi.
Taj je zakon donesen 2013. godine i bio je uvjet za zatvaranje 23. poglavlja u pregovorima s Europskom komisijom. Po ocjeni potpredsjednice Državnog izbornog povjerenstva Aleksandre Jozić Ileković najbolji je u regiji. – Neusporediv je s onim što smo imali na predsjedničkim izborima 2009. godine – kaže Jozić Ileković napominjući da tada DIP nije imao nikakve ovlasti. Financijska izvješća koja su slali kandidati samo je prosljeđivao na objavu Narodnim novinama.
Limiti za promidžbu
– Predsjednički kandidati imaju obavezu otvoriti poseban račun za financiranje promidžbe, a DIP ima ovlast pratiti sve troškove, i to od dana otvaranja računa – kaže naša sugovornica.
Kao bitno Jozić Ileković ističe da su utvrđeni limiti koji se mogu trošiti na izbornu promidžbu, a to je 8 milijuna kuna u kampanji za izbor predsjednika države. Važna je i odredba po kojoj se sredstva prikupljena za izbornu promidžbu ne smiju koristiti u druge svrhe. Određeni su i maksimalni iznosi donacija koji se mogu dati u tekućoj godini i oni za fizičke osobe iznose 30.000 kuna, a za pravne osobe 200.000 kuna. Za kršenje normi propisane su sankcije koje dolaze na naplatu pri povratu troškova kampanje, dok DIP ima u rukama i opciju obavještavanja DORH-a o prijestupima.
Kao bitnu stavku zakona potpredsjednica DIP-a ističe i kontrolu redovnog financiranja stranaka te uključivanje Državnog ureda za reviziju u taj posao. Ništa od tih pravila nije postojalo u vrijeme prošlih predsjedničkih izbora kada je kandidat bio i Milan Bandić protiv kojega se upravo otvorila uskočka istraga zbog utaje poreza na 24 milijuna kuna, koliko ukupno iznose sredstva prikupljena na njegovu računu nakon što su završeni izbori.
>> 'U ime obitelji' Leki predali 386.649 potpisa za raspisivanje referenduma
samo 1 preferencijalni glas?!? ovakve SDP-ove izmjene zakona obično su bacanje prašine u oči i prevara skoro 400.000 građana koji traže raspisivanje referenduma o većim promjenama izbornog zakonodavstva !