Drama s opskrbom vode u Slavonskom Brodu pokazala je koliko je ustvari krhka naša osnovna infrastruktura. Jer, ako nekoliko stotina litara ili ipak par tona benzina, kako neki sumnjaju, može dovesti u pitanje normalan život desetaka tisuća ljudi, i to na dulje vrijeme, onda je to znak za dizanje uzbune.
To znači da država sada mora planski “izmjeriti” svu vodoopskrbnu infrastrukturu i tamo gdje utvrdi da je ona posebno osjetljiva i da je tek jedan izdvojeni incident dovoljan da ugrozi normalan život tolikom broju ljudi – napraviti plan kako je ojačati i “poduplati”. Konkretno, veći gradovi poput Broda jednostavno ne smiju ovisiti o jednoj “tvornici vode”, kako je nazivaju Brođani. Ili moraju imati sagrađenu interkonekciju s drugim gradovima kako bi se odmah moglo “odvrnuti slavinu” i uskočiti u pomoć.
Ne treba nam pak politiziranje svake ovakve katastrofe, a ovdje nije prošao ni dan a da se nisu počeli prozivati krivci. Pa je tako gradonačelnik krenuo logikom manjeg otpora i opleo po službenom Zagrebu. Poput nekih drugih gradonačelnika kada im se nešto gadno u gradu dogodi, najjednostavnije je udariti na Zagreb, samo moraš udariti brzo, dok se tvoji sugrađani nisu sjetili postaviti nezgodno pitanje i tebi. I tako je Duspara optužio državu da kasni s analizom tla i vode, a da su mogli i prije sagraditi interkonekciju vodovoda. A kad prije?
Pa činjenica je da je država reagirala trenutačno, da su se u Brodu pojavili i Plenković i Krstičević, da je poslana vojska u pomoć, da su vatrogasci i policija odasvud dopremili cisterne. Nadalje, bez obzira na uskrsne blagdane, ekipe su gotovo odmah počele raditi na gradnji poveznice vodovoda, za što bi u normalnim okolnostima trebali proći mjeseci priprema i ishođenja dozvola. Netko je to sve organizirao u dan-dva. Ako netko kasni, onda je to gradonačelnik koji se tek šest dana nakon katastrofe sjetio zatražiti neovisne laboratorijske analize. Trebao ih je naručiti prvog dana pa bi sada bio uvjerljiviji u tvrdnji da država nešto skriva od građana Broda.
A da netko napise jednostavan zakon, stao bi na list papira, da se cijevovodi za prijenos opasnih tvari prvo moraju testirati, vodom, da vodom, ako sa jedne strane nalijes 100 litara a sa druge ti izađe 95, onda negdje curi, pa kad 3 puta izađe 100 litara onda tek mozes poceti sa opasnim tvarima a ovi baje testirali pa skuzili da im curi benzin. Da nije u blizini vodozastitnog podrucja, kad bi primjetili? Kad se osusi cijela suma ili dok skuze da im fali "robe na lageru".