SLAVONSKI BROD

Gradske vlasti tvrde: Benzin curi već šest dana, podignute kaznene prijave

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL/Screenshot
1/2
03.04.2018.
u 16:14

Čelnici grada tvrde kako već šest dana benzin istječe iz produktovoda u vodozaštitno područje te da nadležne institucije umanjuju razmjere ekološke katastrofe koja se dogodila kao i ozbiljnost posljedica za građane

Na službenim stranicama grada Slavonskog Broda objavljena je snimka kojom se, tvrde, prikazuju razmjeri ekološke katastrofe u Slavonskom Brodu.

Čelnici grada tvrde kako već šest dana benzin istječe iz produktovoda u vodozaštitno područje te da nadležne institucije umanjuju razmjere ekološke katastrofe koja se dogodila kao i ozbiljnost posljedica za građane.

U jutarnjim satima predstavnici Grada Slavonskog Broda su došli na mjesto prošlotjedne ekološke katastrofe u pratnji laboranata neovisnog laboratorija za ekološka ispitivanja kako bi uzeli dubinske uzorke onečišćene zemlje, priopćeno je iz grada.

– Tom prilikom došlo je do incidenta na lokaciji, obzirom da su predstavnici tvrtke Crodux u pratnji policije pokušali spriječiti neovisno ispitivanje tla te udaljiti predstavnike Grada – stoji u priopćenju.

Kako tvrde gradske vlasti, otkopavanje zemlje na dubinu na kojoj se nalazi produktovod otkrilo je da benzin nesmetano otječe u zemlju na vodozaštitnom području čitavo ovo vrijeme.

– Samo u vremenu od dva sata u zemlju je tako iscurilo oko 3 kubika benzina, a ekološki incident i puknuće produktovoda dogodili su se prije 6 dana – navode.

1/22

Dvije kaznene prijave zbog ekološkog incidenta

Županijskome državnom odvjetništvu u Slavonskome Brodu gradonačelnik Mirko Duspara i Vodovod d.o.o. podnijeli su protiv nepoznatog počinitelja kaznene prijave zbog onečišćenja okoliša i dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom i sredstvom, rekla je u utorak  županijska državna odvjetnica Mirela Šmital i dodala da je ŽDO s tim u vezi policiji naredilo poduzimanje izvida. 

 "Prijave su vezane uz nalaz analize vode prema kojem je znatno povećana koncentracija ugljikovodika od one koja je dopuštena graničnim vrijednostima. Ovakva analiza vode povezuju se s događajem od 28. ožujka, kada je prilikom ispitivanja produktovoda iscurila zasad nepoznata količina nafte. Postupajući po ovim prijavama, Županijsko državno odvjetništvo naložilo je policiji poduzimanje izvida kako bi se moglo odlučiti o kaznenim prijavama", rekla je Šmital i dodala da su istrage tajne, a konferencija za novinare sazvana je zbog povećanog interesa javnosti za tu istragu.

Načelnik Policijske uprave Antun Valić izjavio je kako policija prikuplja sva izvješća mjerodavnih službi koja su nastala nakon incidenta te podatke o nalazima kvalitete vode i prije samog onečišćenja.

"Ovo je vrlo složeno kriminalističko istraživanje za koje je potrebno određeno vrijeme da se utvrde dokazi i činjenice. Sve ovo što radimo prikupljamo od drugih institucija i inspekcija", rekao je Valić.

Na upit novinara o istrazi na mjestu na kojem su istekli naftni derivati, Valić je rekao kako je policija ondje i provodi istragu.  Načelnik zbog istrage nije mogao reći koji je razdoblje uzeto za prikupljanje podataka o kvaliteti vode.

 Na novinarsko pitanje je li bilo ekoloških incidenata od poslijednje analize koja je utvrdila da je voda ispravna, Valić je odgovorio kako nije bilo prijava.

 Na pitanje o kaznama za odgovorne u tom slučaju, županijska državna odvjetnica nije mogla decidirano odgovoriti jer je, kako je rekla, riječ o više kaznenih djela za koja je predviđena zatvorska kazna i do 15 godina.

 Na mjestu gdje se provodi sanacija onečišćenih površina u ekološkom incidentu 28. ožujka na zapadnom ulazu u grad, direktor Crodux energetike Branko Radošević danas je ponovio kako taj incident ne može biti povezan s onečišćenjem vode na vodocrpilištu s kojeg se opskrbljuju  Brod i okolica.

 Radove na sanaciji za Crodux energetiku izvodi tvrtka AEKS. koja je to radila i u srijedu 28. ožujka. Podaci o poduzetim mjerama i analizi tla i vode s mjesta nesreće dostavljeni su Croduxu  i Gradu Slavonskom Brodu. U slavonskobrodskoj Gradskoj upravi tvrde pak da još uvijek nemaju podatke o kemijskoj analizi i da se ne zna koja vrsta naftnih derivata je istekla. 

 Radošević je danas izvijestio da je obavljen prvi dio iskopa do cijevi produktovoda iz kojeg su istekli naftni derivati, a tada se, dodao je, stalo kako bi uvid u situaciju dobila i policija.  Smatra da je procedura dosad odrađena po pravilima struke.  Nije želio reći je li proteklih dana o incidentu razgovarao i s Državnim odvjetništvom.

 Nezadovoljan provedenom sanacijom i izostankom analize uzoraka onečišćenog tla, slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara angažirao je neovisnu analizu zagađenog tla te je najavio da će isto učiniti i s vodom s izvorišta koje je bilo glavni opskrbljivač vode za Slavonski Brod i okolicu.

"Ovo je trebalo obaviti već u srijedu, a oni to obavljaju 6-7 dana kasnije. Nisu odrađeni nalazi prvog dana. Ovdje imamo puno pravo reći da se taji što se dogodilo na terenu.  Normalno je da Crodux kaže da to nije istina, ali zašto onda danas rade sve ovo", rekao je danas Duspara, koji je po strani pratio razvoj događaja na mjestu incidenta.

Komentara 51

Avatar IVANIVANIVAN
IVANIVANIVAN
16:37 03.04.2018.

pod hitno smjeniti portira

AN
ante92
17:19 03.04.2018.

Ratni profiter potrovao stoku sitnog zuba koja mu plješće, koje li ironije.

Avatar DŠ.....
DŠ.....
16:34 03.04.2018.

Curila je nafta i bosanskim Srbima devedesetih. Čermak zna znanje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije