Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u studenom su u odnosu na isti mjesec lani porasle za 4,8 posto, što je najviša stopa od veljače 2013. godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u petak.
U odnosu na listopad, potrošačke cijene u prosjeku su više za 0,7 posto. Promatrano na godišnjoj razini, najviši rast cijena zabilježen je u kategoriji prijevoza, 12,9 posto, a taj rast uvelike je generiran rastom cijena goriva, za 26,6 posto godišnje, odražavajući rast cijena na svjetskim robnim burzama sirove nafte. Godišnji rast cijena bilježe i sve ostale kategorije.
Cijene hrane, koje imaju značajan udio u košarici dobara, nastavile su započeti rast iz srpnja pa su u prosjeku na godišnjoj razini više šest posto. Rast je primjetan u kategoriji alkoholnih pića i duhana, od 5,6 posto.
Doprinos porastu indeksa potrošačkih cijena u studenom u odnosu na listopad imale su cijene hrane i bezalkoholnih pića 1,5 posto te odjeće i obuće za 1,3 posto. U suprotnom smjeru na mjesečnoj razini djelovale su cijene rekreacije i kulture (za -0,02 posto).
U razdoblju od siječnja do studenoga prosječna godišnja stopa inflacije dosegnula je 2,3 posto.
Ako uzmemo u obzir samo košaricu onog što ljudi najčešće kupuju za prehranu svakodnevno i uključimo još i energente onda je inflacija ogromna. Ako pak uzmemo neku drugu metodologiju pa uključimo lokomotive transformatore čavle čekiće i tačke .... onda je inflacija 2,4%.