Kolumna

Efekt zaraze iz Kine prijeti i Hrvatskoj

Foto: Reuters/PIXSELL
Kina dionice
Foto: Reuters/PIXSELL
burza Kina
25.08.2015.
u 22:45
Svaka korekcija u kineskoj ekonomiji odražava se na ostali svijet i stvara paniku na tržištu. Situacija koja se događa slična je onoj u Aziji potkraj devedesetih godina koja se također prelila na ostali svijet
Pogledaj originalni članak

Kina čini otprilike 15 posto svjetskoga gospodarstva, oko deset posto izvoza i oko devet posto uvoza roba i usluga, njezine međunarodne pričuve su 30 posto ukupnih svjetskih pričuva, drži nešto više od 10 posto američkog duga... Zato, svaka korekcija u kineskoj ekonomiji odražava se na ostali svijet i stvara paniku na tržištu.

Situacija koja se događa slična je onoj u Aziji potkraj devedesetih godina koja se također prelila na ostali svijet. Pad potrošnje i izvoza u Kini, potop tamošnjih burzi čije su dionice izgubile cjelokupnu prošlogodišnju dobit a zatim odluka o devalvaciji juana stvorili su neviđenu paniku koja je kulminirala u ponedjeljak. Dogodila se značajna korekcija na tržištu dionica pa su svjetski burzovni indeksi pali već pri otvaranju burzi, poremetio se i odnos valuta, vrijednost im je u azijskim zemljama pala, ali je, primjerice, euro u odnosu na dolar porastao 2,5 posto, dok je zlato pak samo u jednom danu palo pet posto... Tako se u ekonomiji takozvani efekt zaraze iz Kine prelio na sve ekonomije, a osjetit će ga vrlo vjerojatno i hrvatsko gospodarstvo.

Najveći utjecaj usporavanja gospodarstva imat će tržišta u razvoju. Ulagači će biti oprezniji, a posebno prema onim tržištima na periferiji EU koja se još nisu oporavila, a među njih pripada i naša zemlja. Potražnja će pasti u svijetu, a pad potražnje u EU utjecat će na pad hrvatskog izvoza, koji nam je važna stavka na koju računamo za rast BDP-a. Zato, bez obzira na dobru turističku sezonu, pad izvoza robe mogao bi biti izrazito zabrinjavajuć za domaće gospodarstvo u sljedećem razdbolju. Nije ni čudno stoga što neki od ekonomskih analitičara govore kako bi i Kina mogla biti jedan od razloga koji će potaknuti Milanovića na što ranije utvrđivanje datuma izbora. Zanimljivo je da se Kinu godinama upozoravalo na jaku valutu, što je ta zemlja ignorirala. S druge strane, predviđanja brojnih analitičara da će raspad kineskog blagostanja izazvati veliku krizu upravo su se i potvrdila.

>>Zaduživali se za kupnju: Je li pomama građana za dionicama srušila burzu u Kini?

>>'Crni ponedjeljak' u Kini: 'Ovo podsjeća na azijsku financijsku krizu s kraja 90-ih godina'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

LA
LANA555
16:47 27.08.2015.

Pa nego kaj. Nista ljepog se ne dogazda.Bice svega i svaceg.Samo ne dobrog.Pocevsi sada od ovih izbjeglica sto moraju bjezat.Uzas.