Komentirajući pad cijena goriva, ekonomski analitičar Damir Novotny kazao je da je, kao što se i očekivalo, počeo djelovati tržišni mehanizam. Za N1 prognozirao je kretanje cijena energenata te istaknuo da su velike količine nafte na globalnom tržištu.
“Nafte ima. Iako su cijene nafte bile u padu već tjednima pa su pale na razine prije krize, cijene derivata, a hrvatsko tržište se opskrbljuje derivatima s mediteranskog tržišta, nisu pratile taj pad cijena sirove nafte. Nije bilo dovoljno derivata na Mediteranu i tada smo imali paradoks da su mediteranske zemlje plaćale skuplje nego sjevernoeuropske zemlje pa su u Njemačkoj bili derivati jeftiniji nego u Hrvatskoj”, kazao je. Vladine intervencije ocijenio je kao nesretne i nepotrebne.
“Očekivanja od sljedeće godine, od razine globalne potražnje za naftom, prilično su niska. Velike ekonomije će sljedeće godine imati vrlo slabe stope rasta, osobito kineska ekonomija, a tu onda i potražnja pada”, komentirao je.
Unatoč smanjivanju proizvodnje nafte od naftnog kartela OPEC+, kaže da ima dovoljno nafte na tržištu.
"One doista ne mogu imati cijenu od 100 dolara po barelu, one će se kretati oko 80-85 dolara tako da će cijene barela vjerojatno padati, ali ne na razinu kako potrošači očekuju, na onu razinu od 8 kuna po litri goriva. Sigurno je da možemo očekivati nastavak trenda pada u 2023. godini, ali postoji ozbiljan rizik što će se događati u kineskoj ekonomiji", rekao je te istaknuo kako je kineska ekonomija bila opterećena COVID mjerama te su proizvodnja i potrošnja padale.
Gorivo je, podsjetimo, od jutros znatno jeftinije, a najviše je pojeftinio benzin. Vlada je jučer donijela odluku o cijenama naftnih derivata te će one vrijediti idućih 14 dana. Nove cijene provjerite OVDJE.
Još jedan iz šešira za promicanje optimizma. Stvarnost j drugačija, njega to ne zanima, samoživ.