MEDITERANSKE ZEMLJE SLOŽNE

Samit EU MED9: Putin se koristi energetskom ucjenom. Spremni smo na to reagirati

IX Euro-Mediterranean Summit (EU-MED9) in Alicante
Foto: VIOLETA SANTOS MOURA/REUTERS
1/6
09.12.2022.
u 22:03

Premijer Andrej Plenković rekao je da će mu Alicante "ostati u srcu", pogotovo s obzirom na današnju pobjedu hrvatske nogometne reprezentacije

Energetska sigurnost bila je u središtu samita neformalnog kluba EU MED9 u petak u Alicanteu, a devet mediteranskih zemalja složilo se da je potrebno ograničiti cijenu plina. Domaćin, španjolski premijer Pedro Sanchez, rekao je da je "Španjolskoj izrazito važna solidarnost u pogledu plina" i da je potrebno riješiti pitanje gornje cijene plina. 

"Putin se koristi energetskom ucjenom. Spremni smo na to reagirati", rekao je Sanchez. "Radit ćemo u tom smjeru kako bismo se (u EU) mogli dogovoriti o dinamičnom i učinkovitom ograničenju cijene plina", naglasio je. Devet mediteranskih zemalja složilo se da je nužno smanjiti ovisnost o nepouzdanim partnerima i raditi na strateškoj autonomiji Europske unije. 

Premijer Andrej Plenković rekao je da će mu Alicante "ostati u srcu", pogotovo s obzirom na današnju pobjedu hrvatske nogometne reprezentacije protiv Brazila u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva. Plenković je nakon samita rekao novinarima da su se složili da je potrebno limitirati cijenu plina. "Tu smo u visokom stupnju konsenzusa svi. To je preduvjet daljnjeg prelijevanja rasta cijena na druge energente i tu očekujem napredak na sastanku ministara energetike idući tjedan", naglasio je premijer. 

Na samitu su sudjelovali francuski predsjednik Emanuel Macron, premijeri Cipra, Grčke, Malte, Portugala i Slovenije, Nicos Anastasiades, Kirijakos Micotakis, Robert Abela, Antonio Costa i Robert Golob, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Italiju je umjesto talijanske premijerke Giorgie Meloni predstavljao ministar vanjskih poslova Antonio Tajani. 

H2Med

Europa, potaknuta ratom u Ukrajini, želi što prije smanjiti ovisnost o ruskim energentima i ubrzati prijelaz na obnovljive izvore energije. Španjolska, Francuska i Portugal dogovorili su projekt opskrbe Europe vodikom i za njega očekuju financijsku potporu Europske unije. 

Projekt nazvan H2Med podijeljen je u dva dijela - na cjevovode Barcelona - Marseille (BarMar) i Celorico da Beira - Zamora (CelZa). Podmorski dio BarMar koštat će oko 2,5 milijardi eura i bit će operativan do 2030., a cjevovod koji će povezivati Španjolsku i Portugal koštat će 350 milijuna eura. 

"Želimo vodik učiniti središnjim dijelom našeg energetskog sustava u prelasku na klimatsku neutralnost, kao i zadržati vodeću ulogu Europe u izgradnji globalnog tržišta za vodik. Ovo je tek početak, no vrlo je obećavajući", rekla je predsjednica von der Leyen u Alicanteu, dodavši da ovakvi projekti mogu računati na financijsku potporu EU-a. 

Nezakonite migracije

Europska komisija objavila je u studenom Akcijski plan za središnji Mediteran i priprema isto za istočni Mediteran. Planom se želi suzbiti ilegalna migracija na Sredozemnom moru i ojačati solidarnost i odgovornost država članica EU-a, što nedostaje kad je u pitanju raspodjela tražitelja azila.

"Pomno pratimo provedbu tih mjera", naglasio je malteški premijer Robert Abela čija će zemlja iduće godine biti domaćin 10. sastanka na vrhu skupine EU MED9.  Italija, Grčka, Cipar i Malta redovito upozoravaju da se premali broj migranata, koji stiže u te četiri zemlje, relocira po sadašnjem europskom sustavu - dobrovoljnom mehanizmu solidarnosti. 

Prema Komisiji, do sada je samo 117 migranata redistribuirano po dobrovoljnom mehanizmu solidarnosti. a akcijski plan poziva da se obećanje o prihvaćanju 8000 migranata ispuni do kraja lipnja 2023. godine.

Komentara 7

AN
Antte
23:37 09.12.2022.

Takozvani Zapad se služi ekonomskom ucenom. Ima li neke države na ovom svetu koja ne podilazi pre svega Americi a da joj nisu uveli bar jednu sankciju?

Avatar prodao sam  ukrajnu
prodao sam ukrajnu
22:08 09.12.2022.

Šok za SAD: Jedan potez Moskve može da sruši dominaciju Zapada Evropska unija, zemlje G7 odlučile su da ograniče cenu nafte koja se izvozi iz Ruske Federacije. od 60 dolara po barelu. Međutim, ova okolnost ne sprečava trgovinske partnere Rusije,e, da nastave obostrano korisnu saradnju. Odbijanje prodaje „crnog zlata“ onim zemljama koje su podržale plafon cena, mu se ne čini najstrašnijim. Mnogo bolniji udarac za SAD i njihove saveznike, biće odluka ruskog rukovodstva da snabdeva naftu ne za američke dolare, već u zamenu za zlato. „Po trenutnoj tržišnoj ceni, gornja granica od 60 dolara po barelu za rusku naftu, jednaka je ceni jednog grama zlata. U suštini, SAD pokušavaju da vežu ruski izvoz za ovu cenu, a Rusija bi mogla da odgovori, tako što će ga vezati za vrednost zlata.Sada najpovoljniji trenutak za takav manevar. Činjenica je da SAD, uoči pada cena nafte, nastoje da popune svoje strateške rezerve. Ako Moskva sprovede takvu ideju, onda će se cena zlata na međunarodnom tržištu vrlo brzo udvostručiti, sa 1.800 dolara po unci, na 3.600 dolara.

Avatar prodao sam  ukrajnu
prodao sam ukrajnu
12:32 10.12.2022.

Belgijska policija uhapsila je potpredsednicu Evropskog parlamenta Evu Kaili (44), navodi AFP reči izvora bliskom slučaju, prenosi Dejli mejl. Kako se navodi grčka socijalistkinja i poslanica Evropskog parlamenta, uhapšena je u petak uveče u Briselu. Hapšenje u vezi sa istragomom o korupciji koja uključuje i domaćina Svetskog prvenstva u Katru, usledilo je nakon navodnog pritvaranja još četvoro osumnjičenih ranije u petak, rekao je izvor. Belgijske novine Le Soir su izvestile da su vlasti izvšrile pretres u stanu evroposlanice i da su uhapsile njenog partnera u vezi sa skandalom. Belgijski savezni tužilac najavio je hapšenja nakon što je otkriveno 600.000 evra u gotovini kada je policija izvršila raciju na 16 adresa u Briselu, prenosi Dejli mejl. Tužioci nisu precizirali identitet osumnjičenih niti ime zemlje o kojoj je reč, osim da je rač o „zalivskoj državi“.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije