Za ovaj tekst jednake „zasluge“ imaju glasne skupine i pojedinci s ljevice i desnice u zemlji. Povod i glavni razlog ovog teksta narativ je o detuđmanizaciji, koji je snažno obilježio politički javni govor u posljednjih petnaestak godina u Hrvatskoj pretvorivši se u svojevrsni mit, čijim su se mitologemom – detuđmanizacija – jednako koristili i slijeva i zdesna. Detuđmanizacija je postala općeprihvaćeni pojam a da nije prošla valjane verifikacijske kvalifikacije.
Rijetki su se odupirali sirenskom zovu priče o detuđmanizaciji koja je zemlju zahvatila poslije Predsjednikove smrti 10. prosinca 1999. i koja, s manjim ili višim intenzitetom, traje do danas.
Jedan od njih bio je, na primjer, bivši predsjednik Hrvatskog sabora i kratko vrijeme privremeni predsjednik države, književnik Vlatko Pavletić.
Godinu dana nakon Tuđmanove smrti on je, na upit Radija 101 je li Hrvatskoj potrebna detuđmanizacija, rekao da se i od onih koji bi na to pitanje odgovorili s DA i od onih koji bi na to pitanje odgovorili s NE očekuje da prije svega kažu što podrazumijevaju i pod pojmom tuđmanizam i pod pojmom detuđmanizacija.
>>Cijeli tekst čitajte u sutrašnjem tiskanom izdanju Večernjeg lista ili prelistajte e-izdanje.
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Manolić o Šeksovom pozivu na pomirenje: Odgovorit ću mu kada pročitam njegovu knjigu i porazgovaramo
>> Opara pristaje da Gradsko vijeće vodi Šundov
>> Ubojica je dr. Rakiću još lani prijetio smrću
>> Modrićeva punica promijenila iskaz, Mamić ponovno napao novinare
>> Stručnjaci složni: Ovršni zakon odmah stavite izvan snage
gadi mi se