Austro-ugarski savez protiv ilegalnih migranata i jačanje međusobnih veza na svim poljima dvaju bivših država nekadašnje monarhije. Tako bi se moglo ukratko opisati posjet mađarskog premijera Viktora Orbana austrijskom kancelaru Sebastianu Kurzu.
Kršćanske vrijednosti
– Razmijenili smo mišljenja o ekonomskim izazovima u Europi i problemima zbog migranata, s ciljem osiguravanja sigurnosti u Europi. Na tom području imamo još puno posla – kazao je nakon sastanka Kurz. Orban je pak dodao da su im stajališta slična i da su već dugo na zajedničkom pravcu.
– Mađarska i Austrija moraju osigurati zaštitu kršćanskih vrijednosti Europe – naglasio je Orban.
Iako je prevladavajuća tema bila zajednička borba protiv neograničenog i nekontroliranog ulaska migranata ne samo u Austriju i Mađarsku nego i u ostale europske države, gledajući širu sliku i slušajući izjave oba premijera, jasno je da je Orban od svoga austrijskog kolege zapravo došao tražiti podršku za savez srednjoeuropskih država protiv dominantnih ideja EU iza kojih stoje Njemačka i Francuska.
Otprije se zna da Mađarska, zajedno s Poljskom, Češkom i Slovačkom (V4) želi oformiti svojevrsnu jezgru država koje bi bile određena protuteža najavljenoj reformi EU u režiji Merkel i Macrona. S druge strane, Sebastian Kurz je i uoči parlamentarnih izbora, na kojima je pobijedio, imao čvrst stav o zatvaranju granica migrantima jasno kritizirajući Angelu Merkel i politiku otvorenih vrata, a nakon koalicijskog sporazuma s desnom Slobodarskom strankom (FPO) Heinz-Christiana Strachea postale su još snažnije tendencije okretanja prema saveznicima u Višegradskoj skupini. Mnogi upravo Kurza vide kao novog lidera transformirane Europske unije u kojoj nacionalni parlamenti imaju više samostalnosti u donošenju odluka u odnosu na Bruxelles, bez primarnih interesa Berlina i Pariza. Takav pravac podržavaju i lideri nacionalističkih stranaka u zapadnim zemljama poput Marine Le Pen u Francuskoj ili Geerta Wildersa u Nizozemskoj.
S vlaka ravno na kobasice
Zanimljivo je da je Orban u Budimpešti dan prije odlaska u Beč primio u posjet upravo Geerta Wildersa s kojim je razgovarao o problemu islamizacije Europe.
Uz to, Viktor Orban za taj, kako ga je nazvao, radni posjet Beču nije odabrao automobil ili zrakoplov, već je na razgovor s Kurzom doputovao redovitom linijom vlaka ÖBB Railjet koji prometuje između Budimpešte i Beča, a nakon izlaska iz vlaka prvo je otišao na kobasice na jedan od štandova iza Bečke opere.
To podržavam, samo i nije čudno kad se sjetimo nekadašnje Austro-Ugarske monarhije.Sada još povezati nas sa višegradsksim zemljama.Sada kada Nijemci i ostali na zapadu to vide, neće im biti lako uvaljivati nam narode koji sa nama nemaju blage veze.