Nigel Farage možda je najomraženiji lik u institucijama EU u Bruxellesu, ali činjenicom da ga je izabrani američki predsjednik Donald Trump odabrao kao prvog europskog političara kojeg prima u neformalni posjet nakon izborne pobjede, Farage je možda upravo postao najomiljeniji u Trumpovoj Americi. Zajednička fotografija Trumpa i Faragea ispred pozlaćenog lifta u Trumpovu tornju u New Yorku digla je živac mnogima u Europi.
Večera iz ‘histerije’
– Ako je Trump želio izgledati kao državnik u Europi, primanje u posjet Nigela Faragea vjerojatno je najgore što je mogao učiniti – poručio je bivši švedski premijer Carl Bildt na Twitteru, gdje su mu neki uzvratili primjedbom da Trumpa vjerojatno ne zanima što misle pripadnici liberalne europske elite, baš kao što ga u kampanji nije zanimalo što misle pripadnici iste takve američke elite i establishmenta.
Dok je Farage u medijskim istupima uživao u upravo otkrivenoj ulozi glavnog posrednika u dramatično promjenjivim okolnostima na dvije strane sjevernog Atlantika, ministri vanjskih poslova EU na neformalnoj večeri u nedjelju u Bruxellesu pokušali su raspravljati o budućnosti europsko-američkih odnosa nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u. No, toj se večeri nisu odazvali britanski i francuski ministar, predstavnici dviju jedinih nuklearnih sila u Uniji. Francuz Jean-Marc Ayrault ispričao se zbog obveza u Parizu, Britanac Boris Johnson dao je do znanja da Trumpovu pobjedu ne vidi kao razlog za krizne sastanke, već kao “demokratski čin”, a mađarski ministar Peter Szijjarto također se nije pojavio uz poruku da je večera sazvana u “histeriji”. Hrvatsku je predstavljao potpredsjednik Vlade i ministar Davor Ivo Stier.
Svi u EU još čekaju prve konkretnije Trumpove poteze da vide kakvi će biti odnosi EU i SAD-a u budućnosti, no mnogi dijele i prilično pesimističko i oštro mišljenje predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera:
– Moramo prvo naučiti izabranog američkog predsjednika što je EU i kako funkcionira. Vjerujem da ćemo protratiti dvije godine dok Trump obilazi svijet koji mu je nepoznat – rekao je Juncker u petak.
Obamin oproštajni posjet
Dok Trump ne krene u prve obilaske po svijetu, odlazeći predsjednik Barack Obama stiže u vjerojatno posljednji službeni posjet Europi: danas je u Grčkoj, sutra u Njemačkoj.
Obama je, tvrde njegovi suradnici, razvio odnos velikog uzajamnog poštovanja s Merkel, čiju je politiku otvorenih vrata prema izbjeglicama Obama hvalio, a Trump u kampanji žestoko kritizirao. Pojedini analitičar s obje strane Atlantika nagađaju da bi Merkel i Njemačka mogle preuzeti važniju ulogu predvodnika “slobodnog svijeta”, ulogu tipično rezerviranu za predsjednika SAD-a, ali u ovim okolnostima ulogu za koju Trump nije toliko zainteresiran kao njegovi prethodnici.
– Ona je posljednja koja je ostala na nogama, a to je istovremeno čini i snažnom i slabom – smatra jedan od njezinih biografa, njemački politički analitičar Stefan Kornelius, u izjavi koju citira New York Times.
Zasto bi Trump triba da brine sta vi zelite ili hocete on je presidente za USA i njegova drzava je na prvom mjestu pa tek vi ostali,lipi pozd.iz United States of America.