Kolumna

Europa je preblago osudila Lukašenkovo gusarstvo

Foto: ANDRIUS SYTAS/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: A Ryanair aircraft, which was diverted to Belarus, lands at Vilnius Airport in Vilnius
Foto: REUTERS TV/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Belarusian blogger Roman Protasevich, detained when a Ryanair plane was forced to land in Minsk, appears in video
Foto: Handout/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Airport personnel and security forces are seen on the tarmac in front of a Ryanair flight which was forced to land in Minsk
Foto: ANDRIUS SYTAS/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
A Ryanair aircraft, which was diverted to Belarus, lands at Vilnius Airport in Vilnius
26.05.2021.
u 08:06
Presretanje Ryanaira zbog blogera napad je na drugu državu, jer zrakoplov je i teritorij države kojoj pripada
Pogledaj originalni članak

Jadna li je država koja mora primjenjivati državno gusarstvo da ušutka disidente, odnosno mladog blogera, 27-godišnjeg Romana Protaseviča. Šef države, diktator Aleksandar Lukašenko naredio je ratnom zrakoplovstvu presretanje zrakoplova kompanije Ryanair sa sjedištem u Irskoj na letu između Atene i Vilniusa jer se u njemu nalazio njegov protivnik. Zrakoplov je, uz obrazloženje da se u njemu nalazi bomba, bio prisiljen na slijetanje u Minsku, glavnom gradu Bjelorusije, kako bi se uhitilo Protaseviča. Lagalo se o postojanju bombe u zrakoplovu.

Europa je još preblaga u osudama toga čina. Riječ je o napadu na drugu državu jer zrakoplov je, praktički, i teritorij države kojoj pripada. Istina, govori se o “državnom gusarskom napadu” ili “državnom terorizmu”, ali bi se pravi odgovor trebao vidjeti u mjerama koje su i hoće europske države uvesti protiv Lukašenka. Bjeloruska državna otmica zrakoplova strane kompanije postala je krucijalni test snage europske vanjske politike.

Bjelorusiji su uvedene dodatne sankcije, među kojima je zabrana leta u bjeloruskom zračnom prostoru te zabrana slijetanja zrakoplova bjeloruske državne kompanija Belavia u europske zračne luke, ali je takvim držanjem Lukašenko doveo u pitanje i djelovanje jedinstvenog europskog tržišta. Najavljene su i druge ekonomske sankcije, a već je zabranjen ulazak u Europu Lukašenku i za još 88 osoba bliskih diktatoru, a sedam ustanova ne smije surađivati s europskim državama.

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel za bjeloruski čin kaže kako je “prijetnja međunarodnoj sigurnosti” i dovodi u opasnost europske građane. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen definirala je otmicu Ryanairova zrakoplova i uhićenje Protaseviča kao “napad na demokraciju, slobodu izražavanja i na europski suverenitet”.

Takvo sramotno ponašanje zahtijeva i oštar odgovor. Bit će, zbog toga, sankcionirani i drugi ljudi bliski Lukašenku, kao i druge bjeloruske ustanove. Tako što se nije događalo ni u vrijeme hladnoga rata. Uhićenjem mladog blogera kao najvećeg neprijatelja države Lukašenko pokazuje svoju slabost, a ne snagu. Jadna je država koja se od kritičara mora braniti otmicama zrakoplova i napadima na suverenitet drugih država

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

VI
Vivian
08:33 26.05.2021.

Evropski lideri, Charles Michel i Ursula von der Lyen uveli su Lukasenku ostre sankcije, odsada prestaju konzumirati Bjelorusku vodku.

Avatar SileZla
SileZla
12:54 29.05.2021.

Kaže univerzalni VL stručnjak za sve. Silvije do sada nije pisao samo o hokeju na travi i bejzbolu. U sve drugo se razumije.

DU
Deleted user
09:02 26.05.2021.

Fuj, kakve su to usrane sankcije?