Glavni tajnik NATO-a osudio je u nedjelju "ozbiljan i opasan" incident i tražio pokretanje "međunarodne istrage" nakon što je Bjelorusija natjerala zrakoplov Ryanaira da sleti u Minsku kako bi uhitila oporbenog novinara koji je bio u zrakoplovu.
"To je ozbiljan i opasan incident koji zahtijeva međunarodnu istragu. Bjelorusija mora jamčiti siguran povratak posade i svih putnika u Vilnius, početnu destinaciju leta", napisao je Jens Stoltenberg na Twitteru prije nego što je Bjelorusija dopustila zrakoplovu Ryanaira da nastavi put.
Zrakoplov kompanije Ryanair bio je na letu između Grčke i Litve, dvije zemlje članice Saveza. U međuvremenu je zrakoplov poletio iz Minska i sigurno sletio u Vilniusu.
A Ryanair flight #FR4978 from Athens to Vilnius, diverted to Minsk in Belarus earlier today.https://t.co/rnUpiqOjch
— Flightradar24 (@flightradar24) May 23, 2021
According to reports in media a Belarus journalist, that was onboard the flight, was arrested after the diversion to Minsk. pic.twitter.com/MQyvXsDExM
Bjelorusija je poslala lovca presretača (MIG-29 iz vremena SSSR-a) za Boeingom 737. Oporbeni medij Nexta naveo je da je njihov bivši glavni urednik Roman Protaševič uhićen nakon hitnog slijetanja u zračnu luku u Minsku, što je kasnije potvrdila bjeloruska televizija.
"Kada je objavljeno da ćemo sletjeti u Minsk, Roman je ustao, otvorio prtljagu i svoje računalo i mobitel predao djevojci", rekao je sinoć jedan litvanski putnik koji se agenciji Reuters predstavio samo kao Mantas.
"Mislim da je pogriješio. Mogao je stvari predati meni ili drugim putnicima, a ne djevojci, koja je, mislim, također uhićena".
Po dolasku u Minsk Protašević je odmah izdvojen iz kolone i uhićen.
"Vidjeli smo kroz prozor da Roman stoji sam te da ga je detaljno pretresao jedan policajac sa psom", ispričao je očevidac za Reuters.
Nedugo nakon incidenta nanizale su se negativne reakcije europskih i svjetskih čelnika.
"To je potpuno neprihvatljivo. Smatramo bjelorusku vladu odgovornom za sigurnost svih putnika i posade zrakoplova", reagirao je šef diplomacije EU Josep Borrell uoči summita EU u Bruxellesu.
U odvojenim porukama, Borrell, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel pozvali su Minsk da "omogući svim putnicima nastavak putovanja".
Incident je izbio dok je Bjelorusija i dalje pod sankcijama EU i Sjedinjenih Država, nakon predsjedničkih izbora u kolovozu 2020., koji su ocijenjeni kao lažirani, i vladine represije prosvjeda koji su uslijedili.
Borrell je rekao 10. svibnja da se EU sprema pojačati te sankcije.
Šefovi država i vlada Europske unije, koji se sastaju u ponedjeljak i u utorak na samitu u Bruxellesu, razgovarat će o "mogućim sankcijama" EU prema Bjelorusiji, koja je prisilila linijski zrakoplov da sleti u Minsk, najavio je glasnogovornik Europskog vijeća.
Predsjednik vijeća Charles Michel stavit će na dnevni red summita incident Boeinga Ryanaira i "bit će razmotrene moguće sankcije", naveo je glasnogovornik na Twitteru u nedjelju navečer.
Lukashenka and his regime today showed again its contempt for international community and its citizens. Faking a bomb threat and sending MiG-29s to force @RyanAir to Minsk in order to arrest a @Nexta journalist on politically motivated charges is dangerous and abhorrent.
— Julie Fisher (@USAmbBelarus) May 23, 2021
Na incident je reagirala i američka veleposlanica u Bjelorusiji, Julie Fisher.
"Lukašenko i njegov režim danas su ponovno pokazali prezir prema međunarodnoj zajednici i njezinim građanima. Lažna prijetnja bombom i slanje MiG-a 29 kako bi prisilili Ryanairov avion da sleti u Minsk zbog uhićenja novinara kuće Nexta pod politički motiviranim optužbama, opasno je i grozno", objavila je na Twitteru.
2 srpnja 2013. godine je zrakoplov predsjednika Bolivije Eva Moralesa prizemljen u Beču jer je režim Baracka Obame sumnjao da se u njemu nalazi Edward Snowden i tamo je zadržan 14 sati. Ne vidim da su ovi slobodoljubivi EU birokrati dizali frku zbog toga.