ANALIZA DENISA ROMCA

Europi prijeti novi raskol, hoće li spasiti odnos sa Švicarskom? Evo zašto je ta zemlja toliko posebna

Foto: ARND WIEGMANN
Europi prijeti novi raskol, hoće li spasiti odnos sa Švicarskom? Evo zašto je ta zemlja toliko posebna
13.12.2021.
u 12:04
Švicarci su ovih dana dobili prvog predsjednika Talijana u četvrt stoljeća, njegova zadaća bit će spasiti odnos s EU, koji je pao na najniže razine. Švicarska je dokaz da demokracija može djelovati i kroz izravnu participaciju građana, i u korist građana, a prema jednom nedavnom istraživanju više od polovice referenduma u svijetu održi se upravo u Švicarskoj. Zato mnogi u Švicarskoj vide idealan demokratski model, iako se na referendumima u toj zemlji ponekad odlučuje i o stvarima o kojima se nipošto ne bi smjelo odlučivati na referendumu, poput pitanja izgradnje džamija, ograničavanja useljavanja ili nošenja burki.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadžaj s potpisom.

Mjesečni pristup - 39 kn/mj

Pristup Večernji Premium sadržaju do otkazivanja, mjesečna naplata

  • Prvi mjesec 9 kuna (samo za nove korisnike)
Ključne riječi


Komentari 16

ZA
Zad63
12:33 13.12.2021.

Postovani Denis, upravo suprotno, gradjani na referendumu moraju moci odlucivati o svemu, pa i o onome sto vi smatrate da nebi trebali. Na kraju krajeva to je njihova drzava, a ne drzava politicke kaste. Politicari su tu da upravljaju drzavom onako kako gradjani zele, a to nije uvijek slucaj.

Avatar Virus_1984
Virus_1984
12:43 13.12.2021.

Molio bih autora da nam objasni zašto se o izgradnji džamija, ograničavanja useljavanja ili nošenja burki nipošto ne bi smjelo odlučivati na referendumu. Unaprijed hvala.

Avatar BitceSveOK
BitceSveOK
12:47 13.12.2021.

Autor članka sugerira da Izgradnja džamija spada pod temeljna ljudska prava i da oko toga nema rasprave niti referenduma. Nadam se da isto tako misli i za primanje eksperimentalnog cjepiva pod prisilom i ucjenama.