Očuvanje poljoprivrede

Europska komisija: Postignut je dogovor o tranzitu ukrajinskog žita kroz 5 zemalja EU-a

Foto: JORGE SILVA/REUTERS
FILE PHOTO: A rapeseed flowers field is seen outside Kramatorks in the Donetsk region amid Russia's invasion of Ukraine
Foto: Stringer/REUTERS
FILE PHOTO: Wheat harvesting in Kyiv region amid Russia's attack on Ukraine
Foto: WORLD FOOD PROGRAMME/REUTERS
U.N. ship brings food relief from Ukraine to drought-hit Horn of Africa in Djibouti
Foto: Stringer/REUTERS
FILE PHOTO: Wheat harvesting in Kyiv region amid Russia's attack on Ukraine
28.04.2023.
u 23:17
Kada je zbog ruske invazije u veljači 2022. postalo nemoguće izvoziti žitarice kroz crnomorske luke, uska grla su zarobila milijune tona u zemljama koje graniče s Ukrajinom, prisiljavajući lokalne poljoprivrednike da se natječu s priljevom jeftinog ukrajinskog uvoza za koji su rekli da je poremetio cijene i potražnju
Pogledaj originalni članak

Europska komisija priopćila je u petak da je postigla načelni dogovor da se omogući nastavak tranzita ukrajinskog žita kroz pet zemalja Europske unije koje su uvele ograničenja. Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Slovačka uvele su mjere navodeći zabrinutost da je žito iz Ukrajine namijenjeno izvozu u druge zemlje završilo na njihovim lokalnim tržištima, što je rušilo cijene lokalnim poljoprivrednicima.

Potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis tvitao je da je EK postigla "načelni dogovor" s pet zemalja "za rješavanje problema poljoprivrednika".Rekao je da dogovor uključuje "zaštitne mjere" za četiri proizvoda - pšenicu, kukuruz, sjemenke uljane repice i suncokreta. Nije naveo više detalja o mjerama. Dogovor također uključuje paket potpore vrijedan 100 milijuna eura (110,25 milijuna dolara) za lokalne poljoprivrednike, rekao je Dombrovskis.

Tih pet zemalja postale su tranzitne rute za ukrajinsko žito koje se nije moglo izvoziti kroz crnomorske luke zbog ruske invazije na Ukrajinu koja je počela u veljači 2022. Uska grla su tada zarobila milijune tona žitarica u zemljama koje graniče s Ukrajinom, prisiljavajući lokalne poljoprivrednike da se natječu s priljevom jeftinog ukrajinskog uvoza za koji su rekli da je poremetio cijene i potražnju. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da sporazum "čuva izvozne kapacitete Ukrajine kako bi nastavila hraniti svijet, kao i sredstva za život naših poljoprivrednika".

VIDEO: Najmanje četvero mrtvih u ruskom raketnom napadu na stambeni blok u Umanu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

SS
sokac sa drave
07:18 29.04.2023.

Gladna afrika nece vidjeti ni zrno psenice iz ukrajine sve ce uzeti europljani oboriti cjene svojim poljoprivrednicima i onda pokusati sirotinji u svjetu prodati duplo skuplje.