Nacrt najnovije rezolucije Europskog parlamenta o napretku Srbije prema EU poziva službeni Beograd da “uskladi svoju vanjsku i sigurnosnu politiku, uključujući prema Rusiji, s politikom Europske unije”, no HSS-ova europarlamentarka planira predložiti amandman koji bi, zbog činjenice o održavanju srpsko-ruskih vojnih vježbi blizu granice s Hrvatskom, barem ustvrdio da je utjecaj Rusije i dalje izuzetno prisutan u Srbiji i da to nije u skladu s europskom orijentacijom te zemlje.
Vučić kontrolira medije
– To je jedna stvar oko koje želim dati amandman, druga je stvar spori napredak Srbije u ostvarivanju prava nacionalnih manjina. Treće, uložit ću ponovno i amandman oko srpskog zakona o jurisdikciji za ratne zločine – kaže Marijana Petir.
U nacrtu rezolucije, koju je pripremio utjecajni njemački europarlamentarac David McAllister i o kojoj je sinoć raspravljao vanjskopolitički odbor EP-a, prevladavaju pozitivne ocjene o napretku Srbije. Ipak, nacrt je negativniji kad je riječ o nedovoljnoj slobodi medija i raširenoj korupciji u Srbiji.
“Nikakav napredak nije postignut” u pitanju slobode izražavanja i medija, a EP “naglašava da prijetnje, nasilje i zastrašivanje novinara ostaje razlog za brigu”, piše u nacrtu rezolucije, u kojoj EP planira pozvati srpskog premijera Aleksandra Vučića da omogući “punu transparentnost vlasništva medija i njihova financiranja”. Vučića se, podsjetimo, i u Srbiji i u EU smatra pretjerano sklonim političkoj kontroli medija.
U točki u kojoj govori o organiziranom kriminalu, nacrt EP-ove rezolucije “prima na znanje kontroverzne događaje na lokaciji Savamala u Beogradu” i poziva na brzu istragu. Afera Savamala buknula je kad su usred noći nakon parlamentarnih izbora nepoznati muškarci, lica prekrivenih “fantomkama”, nadzirali rušenje nelegalnih objekata na lokaciji gdje premijer Vučić najavljuje svoj povijesni graditeljski pothvat pod nazivom Beograd na vodi. Vučićevi kritičari smatraju da je premijer stajao iza akcije ljudi s fantomkama. Za Vučića bi moglo biti neugodno to što se slučaj Savamala spominje u rezoluciji EP-a odmah iza paragrafa u kojem se od srpskog pravosuđa traže “istrage, optužnice i presude za korupciju na visokoj razini”.
Ne surađuju s Haagom
Nacrt rezolucije uglavnom pozitivno govori o napretku Srbije u zaštiti prava nacionalnih manjina, no europarlamentarka Petir planira i oko toga jedan amandman jer kaže da “stanje na terenu nije tako optimistično”. Također, Marijani Petir smeta i neutralna formulacija iz nacrta koja kaže da EP “poziva na punu suradnji s ICTY-jem”, tj. sudom u Haagu.
– Srbija ne surađuje s Haagom, što su u izvješću UN-u ustvrdili i glavni tužitelj i predsjednik suda. Ova formulacija u nacrtu rezolucije EP-a nije u skladu s činjenicama – kaže Marijana Petir.
>> Njemačko Ministarstvo obrane reagiralo na vijest da Srbiji poklanjaju 4 vojna helikoptera
Prije će Sjeverna Korea ući u EU nego Srbija, to je realnost, sve ostalo su stupidni pokušaji udaljavanja Srbije od Rusije, to će se desiti za možda 100 godina, kad Srbija dobije prvog gay Predsjednika!