Rusi su svog predsjednika Vladimira Putina tijekom mandata uglavnom doživljavali kao "borca vladara", a u posljednje vrijeme vide ga prije svega kao "brižnog vladara" i "vladara stvaratelja". Piše to u izvješću koje je objavila ruska tvrtka Minchenko Consulting, a koje je pratilo evoluciju imidža koji je u ruskoj javnosti Putin imao u posljednjih četvrt stoljeća. Ruski lider proslavio je u ponedjeljak svoj 72. rođendan, a tim je povodom i agencija Reuters citirala izvješće Minchenko Consultinga. Ruski mediji pod državnom su kontrolom, kritike predsjednika praktički i nema pa se izvješća poput ovog valjaju sagledati u tom kontekstu represije i izostanka slobode govora.
Samo izvješće govori da se svi političari mogu podijeliti u određene grupe prema njihovu javnom imidžu, slično kao što je psiholog Carl Jung podijelio ljude u arhetipove prema osobnostima. Bivši ruski predsjednik Boris Jeljcin na početku svog političkog uspona, krajem 1980-ih i početkom 1990-ih, bio je "buntovnik" koji se borio protiv sustava i želio je srušiti trenutačni poredak. Neki opozicijski političari pak spadaju u model "siročadi" te apeliraju na prosvjedne birače, pišu istraživači.
Prema ovom izvješću, osnovna je slika Putina u javnosti ona "borca" – političara koji želi pobijediti i pritom štiti građane od unutarnjih i vanjskih neprijatelja. Njegov je motiv, za razliku od "buntovnika", najprije da štiti, a zatim da napada, izvijestile su ruske novine Kommersant. Taj imidž borca pomogao je Putinu kada se početkom 2000-ih uspinjao na vlast, no nakon toga više se nije mogao samo oslanjati na sliku "borca", zbog čega je kasnije usvojio i model "brižnog vladara" – "empatičnog lidera koji želi slušati i pomoći, ali svejedno se distancira i jasno definira tko ima vlast". Izvješće spominje i Putinov govor 2007. u Münchenu, u kojem je žestoko napao vanjskopolitičko ponašanje Zapada što je označilo prekretnicu u odnosima Moskve i Sjedinjenih Država. Sam je govor bio "buntovan", ali neverbalno se Putin vratio na poziciju "borca" koja mu je najprirodnija.
Nakon toga je, zbog ustavnih ograničenja mandata, četiri godine bio premijer, a kada se vratio na tron 2012., još je više inzistirao na imidžu "brižnog lidera". Sada pak, iako su mu javni govori "buntovni po sadržaju", neverbalno nastavlja njegovati imidž "borca vladara". "On ne pokušava toliko uništiti trenutačni sustav međunarodnih odnosa, već ga želi modernizirati i učiniti pravednijim", piše u izvješću. U domaćoj politici Putin usto preuzima i ulogu "stvaratelja" – kao osoba koja stvara novi svjetski poredak u kojem će Rusija imati potpuno drukčiju ulogu". Tako Putin nastavlja balansirati između uloga "borca vladara", "brižnog vladara" te "vladara stvaratelja", piše u izvješću. Nema sumnje da bi ruski opozicionari koji se suočavaju s represijom ovaj dokument nazvali državnom propagandom koja je sveprisutna u Rusiji.
POVEZANI ČLANCI:
GALERIJA Srušena Putinova luksuzna vila
Brine se za zemlju... haha...a gura ju u ponor...iako vidi da ni jedan cilj postići ne može u Ukrajini.