Facebook je opozvao svoju odluku da ukloni čuvenu fotografiju Nicka Uta s djevojčicom koja bježi od napada napalmom iz Vijetnamskog rata nakon napada norveške premijerke koja je rekla kako je ta fotografija "oblikovala svjetsku povijest".
"U ovom slučaju prepoznajemo povijest i globalnu važnost ove slike u dokumentiranju određenog trenutka povijesti", rekla je tvrtka u priopćenju.
Podsjetimo, nakon što je Facebook cenzurirao jednu od najpoznatijih ratnih fotografija u povijesti, Mark Zuckerberg susreo se s ozbiljnim kritikama.
Urednik norveških novina Aftenposten, Espen Egil Hansen, optužio je Zuckerberga za zloporabu moći nakon što je čitava objava, koja je prikazivala ratne fotografije čiji je simbolizam snažno utjecao na društvo i poimanje ratova – obrisana.
Sporna fotografija prikazuje Kim Phuc. Imala je samo 9 godina kada je fotografirana kako bježi, spašavajući goli život nakon napada napalmom tijekom Vijetnamskog rata. Stradala je, zadobivši teške opekline, a upravo je fotograf pomogao djevojčici da stigne u bolnicu.
Službeno objašnjenje je glasilo: Facebook zabranjuje golotinju zbog kulturnih razloga, prenosi BBC.
– Razumijemo važnost fotografije, no teško je odrediti granicu gdje je dopušteno prikazivanje golog djeteta u jednom slučaju, a u svim drugima nije – poručili su iz najpoznatije društvene mreže.
No Hensen se nije složio i tvrdi kako teškoće u razlikovanju ratne fotografije od dječje pornografije vodi samo u promoviranje gluposti.
Nekoliko norveških političara također je objavilo fotografiju, no unutar 24 sata, sve je ponovno izbrisano.
– Zabrinut sam jer najpoznatiji medij ograničava slobodu i ponaša se autoritarno – rekao je Hansen dodavši kako je Zuckerberg trenutačno najmoćniji svjetski urednik.
Da je na fotografiji židovka, kažnjeni bi bili svi koji fotografiju nisu vidjeli.