Republikanski predsjednički kandidat Donald Trump planira okončati rat u Ukrajini "zamrzavanjem" ako pobijedi na izborima u SAD-u, izvijestio je Financial Times, pozivajući se na izvore bliske timu bivšeg predsjednika. Trump je tvrdio da će okončati rat u roku od "24 sata", ne elaborirajući kako to planira postići. Neka izvješća i izjave ukazuju na to da bi to moglo značiti pritisak na Ukrajinu da ustupi teritorij ili odustane od svojih težnji za članstvom u NATO-u.
Republikanski potpredsjednički kandidat J. D. Vance u rujnu je iznio ideju o zamrzavanju rata uspostavom autonomnih regija s obje strane demilitarizirane zone i ostavljanjem Ukrajine izvan NATO-a, navodi FT. Prema riječima jednog od Trumpovih dugogodišnjih savjetnika, novi plan preispitao bi neuspjele sporazume iz Minska iz 2014. i 2015., koji nikada nisu provedeni. Sporazumi su sadržavali plan kojim bi se stvorile autonomne zone u dijelovima Donecke i Luganske oblasti pod ruskom okupacijom. Okupirani Krim nije spomenut u Minskom sporazumu, navodi The Kyiv Independent.
Novi plan uključivat će mehanizme provedbe i posljedice za kršenje sporazuma, rekao je savjetnik. Ali, prema njegovu mišljenju, europske trupe, a ne snage NATO-a ili mirovne snage UN-a, morat će održavati red. "Postoje dvije stvari na kojima će Amerika inzistirati. Nećemo imati nijednog muškarca ili ženu u mehanizmu provedbe. Mi to ne plaćamo. Europa to plaća", dodao je.
VEZANI ČLANCI:
Trumpovi saveznici tvrde da Ukrajina gubi rat i da je, stoga, forsiranje rješenja moralno ispravno. Trump smatra da bi Biden trebao razgovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, kao što su to činili predsjednici sa sovjetskim čelnicima tijekom hladnog rata. Fred Fleitz, bivši analitičar CIA-e koji je služio u Trumpovoj Bijeloj kući, sugerirao je u intervjuu za FT da bi članstvo Ukrajine u NATO-u moglo biti skinuto s dnevnog reda na nekoliko godina kako bi se prisililo Rusiju da dođe za pregovarački stol.
"Zamrzavamo sukob, Ukrajina ne ustupa nikakav teritorij, oni ne odustaju od svojih teritorijalnih zahtjeva i vodimo pregovore uz razumijevanje da vjerojatno neće biti konačnog sporazuma dok Putin ne ode s pozornice", rekao je Fleitz. Ovaj pristup, međutim, neće imati jednoglasnu podršku unutar Republikanske stranke, izvijestio je FT pozivajući se na Europsko vijeće za vanjske odnose.
Mike Waltz, jedan od vodećih republikanskih govornika o nacionalnoj sigurnosti u Zastupničkom domu, sugerirao je da bi Trump mogao zaprijetiti kolapsom ruskog gospodarstva snižavanjem cijena nafte i plina kako bi doveo Putina za pregovarački stol. Saudijska Arabija, važan Trumpov saveznik tijekom njegova prvog mandata, ne bi pozdravila takav potez. Ipak, ljudi bliski Trumpu inzistiraju na tome da će izvršiti snažan ekonomski pritisak na Putina.
VIDEO Trump i Harris raspravljali o ekonomiji i pobačaju u žestokoj predsjedničkoj debati
To "rješenje" je samo odgoda da se obje strane malo oporave i novog rata. Vrlo vjerojatno puno većeg.