Točno tri godine prošle su od strašnog potresa na Banovini koji je odnio sedam života. Potres magnitude 6.2 po Richteru gotovo je sravnio sa zemljom cijelu Petrinju, kao i okolna mjesta poput Siska i Gline, a tisuće ljudi bilo je prisiljeno iseliti iz svojih domova. Neki su u međuvremenu svoje zadnje dane proveli u kontejnerima, dok neki još čekaju ponovnu izgradnju.
Nakon prvog snažnijeg potresa 28. prosinca, uslijedio je niz naknadnih podrhtavanja. Primjerice, Seizmološka služba zabilježila je do 8 sati i potrese čije su magnitude iznosile 4,7 te 4,1 prema Richteru. Europski mediteranski seizmološki centar (EMSC) procijenio je u utorak, 29. prosinca, da je potres u Petrinji magnitude 6,2 prema Richteru osjetilo šest milijuna ljudi.
U Majskim Poljanama kod Gline poginulo je petero osoba, u Petrinji je smrtno stradala 13-godišnjakinja Laura Cvijić, najmlađa žrtva potresa na Banovini, a jedna osoba poginula je u Žažini.
Na terenu je u trenucima najveće potrebe bilo 800 vatrogasaca, 450 pripadnika Hrvatske gorske službe spašavanja, 590 djelatnika i volontera Hrvatskog Crvenog križa, vojska, policija, državna intervencijska postrojba, ali i 300 građevinskih stručnjaka Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo.
POVEZANI ČLANCI:
Cijela Hrvatska je stala u šoku, suosjećajući s obiteljima koje su pod ruševinama tražili svoje najdraže, s onima koji su u nevjerici gledali ono što je ostalo od njihovih domova. Nakon rata, bio je to jedan od najtužnijih dana u hrvatskoj povijesti.