Američki zrakoplov AC-130J, poznat kao Ghostrider, sudjelovao je ranije ove godine u zajedničkim vojnim vježbama u Južnoj Koreji, gdje je pokazao svoju impresivnu vatrenu moć i nadzorne sposobnosti. Opremljen kamerama koje mogu identificirati objekte na udaljenosti do 15 kilometara, ovaj zrakoplov je sposoban precizno ciljati i uništavati mete.
Tijekom vježbi haubica kalibra 105 mm ispaljivala je granate teške 20 kilograma koje su pogađale ciljeve na poligonu istočno od Seula, a otprilike osam sekundi nakon ispaljivanja granate su pogodile mete koje se nalaze oko tri kilometra niže, dok su kontrolori gledali rezultate svog rada na velikim ekranima u sredini zrakoplova. "Procjenjuje se da su dva tenka uništena", potvrđuje glas u radio slušalicama posade AC-130.
Pilot kapetan John Ikenberry rekao je da je prisutnost AC-130 za vježbe u Južnoj Koreji osmišljena da pošalje jednostavnu poruku njezinim ratobornim susjedima i njihovom vođi Kim Jong Unu na sjeveru. "To pokazuje da smo spremni", rekao je Ikenberry, svjestan da posljednjih mjeseci na poluotoku tinjaju tenzije.
AC-130J, najnovija verzija borbenih letjelica američkog ratnog zrakoplovstva Hercules, već drugu godinu zaredom testira svoju vojnu sposobnost u Koreji. Bojnik Heath Curtis, časnik za borbene sustave na Herculesu, kaže da je važno da topovnjača preleti Pacifik jer to omogućava obuku s iskustvom u uvjetima koji se ne mogu simulirati na poligonima u Floridi ili New Mexicu.
VEZANI ČLANCI:
"Kod AC-130 je jedinstvena količina vatrene moći koju donosimo, količina raznovrsnog streljiva i količina vremena u kojem možemo djelovati", kaže zapovjednik misije bojnik Justin Burris. Osim haubice od 105 milimetara, AC-130J nosi top od 30 milimetara i može lansirati precizno navođene projektile i bombe s pilona na svojim krilima. S gotovo vrhunskom preciznošću oružja, može djelovati na neprijateljske položaje unutar udaljenosti vlastitih trupa, čime je letjelica u nekim krugovima dobila titulu "vojnikovog najboljeg prijatelja". A uz dopunu gorivom u zraku, u teoriji može ostati u akciji sve dok posada i streljivo mogu izdržati.
Iako je AC-130J izuzetno učinkovit u bliskoj zračnoj podršci, zračnom presretanju i zaštiti snaga, neki stručnjaci ističu da je ranjiv na protuzračnu obranu, a neki analitičari dovode u pitanje njegovu korisnost u bilo kakvom potencijalnom sukobu sa Sjevernom Korejom, piše CNN. "Ne može ih se koristiti unutar 170 kilometara od granice jer su previše ranjivi na sjevernokorejsku protuzračnu obranu", kaže Peter Layton, suradnik na Griffith Asia Instituteu u Australiji i bivši časnik Kraljevskog australskog ratnog zrakoplovstva.
Layton kaže da bi ovi zrakoplovi mogli biti od pomoći u pružanju potpore savezničkim trupama u obrani od sjevernokorejskih specijalnih snaga koje bi se uspjele infiltrirati dublje u južnokorejski teritorij. Ipak, upozorio je Layton, ako tamo započne rat, bolje je ne koristiti AC-130.