ARMY TACTICAL MISSILE SYSTEMS

FOTO/VIDEO Ovo je moćna raketa kojom Ukrajina smije udariti Rusiju. Domet joj je do 300 kilometara

Foto: HANNAH MCKAY/REUTERS
U.S. President Joe Biden meets with President-elect Donald Trump at the White House in Washington
Foto: Handout/REUTERS
FILE PHOTO: Handout of United States and South Korean troops utilizing the Army Tactical Missile System (ATACMS) and South Korea's Hyunmoo Missile II, fire missiles into the waters of the East Sea, off South Korea
Foto: Handout/REUTERS
FILE PHOTO: Handout of United States and South Korean troops utilizing the Army Tactical Missile System (ATACMS) and South Korea's Hyunmoo Missile II, fire missiles into the waters of the East Sea, off South Korea
Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS
FILE PHOTO: Ukrainian President Zelenskiy meets with U.S. President Biden at the White House in Washington
Foto: ABACA/ABACA
White House Considers Supplying ATACMS Missiles To Ukraine
Foto: ABACA/ABACA
White House Considers Supplying ATACMS Missiles To Ukraine
17.11.2024.
u 20:51
SAD je prvi put isporučio rakete ATACMS Ukrajini u listopadu 2023., nakon višemjesečnog razmatranja. U paketu su bili samo stariji modeli s dometom od 165 kilometara. No i s njima su Ukrajinci nanijeli nekoliko bolnih udara ruskim snagama, te je njime uništen i skupi protuzračni sustav S-400 na Krimu.
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Joe Biden odobrio je Ukrajini prvu upotrebu raketa dugog dometa ATACMS, koje je isporučio SAD, za napade unutar Rusije, rekli su američki dužnosnici. Oružje će vjerojatno u početku biti korišteno u obrani ukrajinskih snaga u regiji Kursk u zapadnoj Rusiji, dodali su dužnosnici. Ova Bidenova odluka velika je promjena u američkoj politici, a izvori kazuju kako je ta odluka podijelila njegove savjetnike pogotovo u svjetlu Trumpovih izjava o njegovoj namjeri prekida rata u Ukrajini. Dopuštanje Ukrajincima da koriste rakete dugog dometa, poznate kao Army Tactical Missile Systems, ili ATACMS, došlo je kao odgovor na iznenadnu odluku Rusije da u borbu uključi sjevernokorejske trupe, rekli su dužnosnici.

Nije ovo prvo odobrenje za korištenje američkog oružja u Rusiji. Naime, Biden je počeo ublažavati ograničenja upotrebe američkog oružja na ruskom tlu nakon što je Rusija pokrenula prekogranični napad u svibnju u smjeru Harkiva, drugog po veličini grada Ukrajine. Kako bi pomogao Ukrajincima u obrani Harkiva, Biden im je dopustio da koriste topnički raketni sustav visoke mobilnosti ili HIMARS, koji ima domet od oko 70 kilometara, protiv ruskih snaga izravno preko granice. Ali Biden do sada nije dopustio Ukrajincima da koriste sustav ATACMS kraćeg od 165 i većeg dometa od oko 300 kilometara.

Dužnosnici su rekli da će Ukrajinci najvjerojatnije prvo upotrijebiti projektile u Kursku, ali bi im Biden mogao dopustiti da oružje koriste i drugdje. Neki američki dužnosnici rekli su da se boje da bi ukrajinska uporaba ovih projektila preko granice mogla potaknuti ruskog predsjednika Vladimira Putina da uzvrati. Neki analitičari citiraju nedavnu procjenu američkih obavještajnih službi koja je upozorila da bi Putin mogao odgovoriti na upotrebu ATACMS-a dugog dometa na ruskom tlu upućujući ruskoj vojsci ili njezinim špijunskim agencijama da uzvrate, potencijalno smrtonosnom silom, protiv Sjedinjenih Država i njezinih europskih saveznika. Ranije je ruska strana napomenula kako će u takvom slučaju oni naoružati Hute s preciznim protubrodskim projektilima.

SAD je prvi put isporučio rakete ATACMS Ukrajini u listopadu 2023., nakon višemjesečnog razmatranja. U paketu su bili samo stariji modeli s dometom od 165 kilometara. No i s njima su Ukrajinci nanijeli nekoliko bolnih udara ruskim snagama, te je njime uništen i skupi protuzračni sustav S-400 na Krimu. U travnju ove godine SAD je počeo isporuku novijih varijanti ATACMS-a s dometom od oko 300 kilometara.

POVEZANI ČLANCI:

Biden je s isporukom ATACMS-a odobrio njihovo korištenje na ukrajinskom suverenom teritoriju, uključujući Krimski poluotok koji je okupirala Rusija. One su dopunile ograničenije zalihe raketa Storm Shadow i SCALP koje su Ukrajinci dobili od Britanije i Francuske. Ukrajinci su od tada koristili mnoge od tih projektila u napadima na ruske vojne ciljeve na Krimu i u Crnom moru. Sada Ukrajinci na ruskom teritoriju smiju koristiti i ATACMS projektile s maksimalnim dometom, a američki izvori kazuju kako će se koristiti na području Kurska, gdje Rusija provodi protuofenzivu kako bi potjerala ukrajinske vojnike nazad iz Rusije. Ukrajina je svoj prodor u Kursk postigla ofenzivom u kolovozu ove godine, a sada drže u toj ruskoj pokrajini oko 40 posto prvotno zauzetog teritorija.

MGM -140 Army Tactical Missile System je nadzvučna taktička balistička raketa koju je dizajnirala i proizvela američka obrambena tvrtka Ling-Temco-Vought (LTV), a kasnije Lockheed Martin kroz akvizicije. Koristi kruto gorivo i dugačka je 4 metra i promjera 610 mm, a varijante najvećeg dometa mogu letjeti do 300 km. Projektili se mogu ispaljivati iz višecijevnog raketnog sustava M270 na gusjenicama (MLRS) i topničkog raketnog sustava visoke mobilnosti M142 (HIMARS) na kotačima. Razvoj projektila sada poznatog kao ATACMS započeo je 1980. godine.

>> FOTOGALERIJA Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits Mongolia
Foto: Alexander Kazakov/REUTERS
Russian President Putin visits Joint Institute for Nuclear Research near Moscow
Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits the Rezky corvette in Vladivostok
Foto: POOL New/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: EVGENIA NOVOZHENINA/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: Houthi Military Media/REUTERS
A missile, which according to Yemen's Houthis is a "hypersonic" missile named "Palestine 2", is launched from an unknown location
Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
FILE PHOTO: 9М723 missiles, part of Iskander-M missile complex, are seen during a demonstration at the International military-technical forum ARMY-2019 at Alabino range in Moscow Region
Foto: JASON REED/REUTERS
Pentagon
Foto: Joshua Roberts/REUTERS
Pentagon
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: MC1(AW/SW) Kimberly Clifford
Kings Bay
Foto: Mass Communication Specialist 1s
Kings Bay
Foto: Senior Airman Solomon Cook
Barksdale
Foto: U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE/REUTE
Whiteman
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: ABACA
VLF odašiljač Lualualei
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza Kirtland
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza
Foto: Kilpatrick Sean/CP/ABACA/ABACA
Putinova meta
Foto: Screenshot/YouTube
Zračna baza
Foto: ABACA
Zračna baza Minot
Foto: ABACA/ABACA
Zračna baza Hill
Foto: Tech. Sgt. John Winn
Zračna baza Malstrom
Foto: Screenshot/YouTube
Jim Creek

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 83

GL
globalsolutions
21:47 17.11.2024.

Ovo više nije za obranu Ukrajine nego za obranu poljoprivrednog zemljišta koje je Ukrajina dužna Americi za svo oružje.

SV
svirač
22:01 17.11.2024.

Sramotna odluka Bidena. Takvu odluku donijeti nakon što si izgubio izbore, i to od protivnika za kojeg jasno znaš da on takvu odluku nikada ne bi donio, je štakorski potez gubitnika koji iskazuje svoje poštovanje prema cjelokupnom narodu SAD-a. Sramota nad sramotama. Pljuc!

Avatar Prosenjak
Prosenjak
21:31 17.11.2024.

Baš se mislim kako Trumpu u Americi sve ide nekako previše glatko i kako ne mogu vjerovati da mu duboka država neće složiti nikakvu psinu, kad evo prve, a to je tek početak.