Iako je supermjesec 17. listopada bio posljednji i najsjajniji ove godine, Hrvatska ga, nažalost, nije uspjela doživjeti u punom sjaju. Premda je širom svijeta ova rijetka pojava osvijetlila nebo, oblaci iznad hrvatskih gradova, uključujući Pulu, zaklonili su spektakularan prizor.
Supermjesec nastaje kada se puni Mjesec približi Zemlji na svojoj eliptičnoj putanji. "Mjesec ne kruži oko Zemlje u savršenom krugu, već po eliptičnoj stazi", pojasnio je Uwe Pilz iz Udruženja prijatelja zvijezda. "Zbog toga je ponekad bliže Zemlji, a ponekad dalje." Ovaj put, Mjesec je došao na udaljenost od samo 357.174 kilometra, čineći ga jednim od najvećih i najsvjetlijih prizora ove godine.
Dok je Hrvatska ostala zakinuta za puni doživljaj, u drugim dijelovima svijeta prizori su bili spektakularni. U Berlinu je supermjesec osvijetlio nebo iznad američke ambasade. U Britaniji se Lovčev mjesec, kako se popularno naziva, uzdizao iznad dvorca Mow Cop, pružajući jedinstven doživljaj promatračima. Slični prizori viđeni su i u Skoplju, Sjevernoj Makedoniji, gdje se mjesec probijao kroz oblake, dodajući posebnu atmosferu.
U Mallnowu, u istočnoj Njemačkoj, mjesec je zasjao u svojem punom sjaju. U Dresdenu je supermjesec obasjao nebo iznad djelomično srušenog mosta Carola. U Sydneyju, u Australiji, spektakl bio jasno vidljiv iznad cijelog grada.
VEZANI ČLANCI:
U Singapuru se supermjesec uzdigao iznad pagode oblaka u vrtovima jezera Jurong. U Rahatu, južnom Izraelu, prizor je bio upotpunjen Beduinom na konju. Los Angeles je imao poseban ugođaj uz djelomičnu lunarnu pomrčinu supermjeseca, dok se u Moskvi supermjesec dizao iznad ogromnih nebodera, stvarajući zapanjujući prizor.