U sklopu programa Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine u Vukovaru je održana prva promocija knjige pod nazivom „U potrazi za dušom plavog kaputića“ autorice Ane Batarelo. Knjiga govori o životu Željke Jurić čija je fotografija iz kolone koja napušta Vukovar u studenoj 1991. godine s uplakanim očima i vidljivim strahom u očima i pri tome odjevena u plavu kaputić postala poznata širom svijeta. Govoreći o knjizi Batarelo kaže kako je Željku Jurić upoznala dok je kao fotograf radila na snimanju filma redatelja Jakova Sedlara.
- Film govori o Željki Jurić od vremena okupacije grada pa do danas. Svi znamo za plavi kaputić, kako je on izgledao, da je imao neke šavove i slično. Međutim, netko je taj plavi kaputić nosio, a taje netko ima svoj život, svoja sjećanja ali i traume iz tog vremena. Kada sam odlučila probati napisati knjigu o njoj onda sam i počela istraživati Željku Jurić, vadila isječke iz novina, tražila fotografije i slično – kaže Batarelo.
Cijeli taj posao bio je još zahtjevniji za nju jer je Batarelo osoba koja nije proživjela rat niti joj je itko poginuo ili nestao u ratu. Samim tim suočila se s novom tematikom s kojom se do sada nije bavila. Dodatni problem predstavljalo je to što je knjigu pisala u prvom licu i što je željela neke stvari da se shvate između redova, a ne da ih je ona rekla.
- Nije niti malo jednostavno bilo napisati jednu takvu knjigu pa sam u jednom trenutku čak razmišljala i da odustanem jer sam počela da se gubim u svemu tome te sam pomislila da ja to ne mogu. Međutim, danas kada je sve gotovo i knjiga je napisana mogu reći da sam ponosna na posao koji sam napravila. Vjerujem kako će se knjiga svidjeti i samoj Željki koja je do sada nije imala priliku pročitati. Nadam se da sam barem dijelom čitateljima prenijela tko je što je Željka Jurić i što je sve proživljavala, kako se nosila s tim, o čemu je razmišljala i slično – kaže Batarelo.
Dodaje kako je ogromnu podršku u svemu tome imala od same Željke Jurić s kojom se sprijateljila i s kojom je provela niz neprospavanih noći. Tijekom sveg tog vremena bilo je puno razgovora, razvijanja međusobnog povjerenja ali i smijeha i suza. Na taj način Željka joj se otvorila i počela prepričavati svoja sjećanja iz života. Poslije svega Batarelo kaže kako misli da je uspjela kod Željke otvoriti svojevrsnu pandorinu kutiju.
>> FOTO 21. rujna obilježena 33. obljetnica Bitke za Vukovar
Sigurno je knjigu sufinancirala Obuljenka, čudno nitko je ne spomenu!