Frani Lučiću, jedinom vatrogascu koji je preživio kornatsku tragediju, ozbiljno prijeti gubitak parnice u kojoj traži 25 milijuna kuna odštete.
Razlog je što je odštetu, i to zbog povrede na radu, zatražio od države i Grada Šibenika, a bio je u DVD-u Tisno, dakle vatrogasnom društvu čiji osnivač nije ni Republika Hrvatska ni Grad Šibenik nego Tisno.
Pravnici upućeni u slučaj slikovito objašnjavaju da je Lučić trebao tužiti poslodavca. Tako su, kažu, obitelji dvanaestorice poginulih vatrogasaca problem odštete riješile upravo zato što su, za razliku od Lučića, tužbe podnijele protiv Grada Vodica, Općine Tisno, DVD-a Tisno i Vodice te Obrtničko-tehničke škole.
Smanjena sposobnost
Točno je da je država financijski sudjelovala u odšteti obitelji poginulih vatrogasaca, ali ne kao tužena strana koja bi izgubila spor, nego tako što je Vlada odlučila navedenim lokalnim tijelima vlasti dodijeliti jednokratnu pomoć kako bi mogle ispuniti financijsku obvezu za odštetom.
Lučić se pak odlučio za drukčiji put. Prvi korak prema odšteti poduzeo je koncem lipnja 2008. godine tražeći oko 2,5 milijuna kuna za stopostotno smanjenje životne i radne sposobnosti, naknadu za tjelesno oštećenje te mjesečnu mirovinu. No na početku ožujka 2009. godine podnio je novi zahtjev u kojemu na osnovi povrede prava osobnosti potražuje odštetu od 9 milijuna kuna. Sredinom rujna prošle godine Lučić je protiv Republike Hrvatske i Grada Šibenika podnio tužbu u kojoj je naknadu za povredu prava osobnosti podigao na 17 milijuna kuna, a uz to traži još rentu, izgubljenu dobit, naknadu za tuđu pomoć te za još druge financijske izdatke uzrokovane nesrećom i teškim invaliditetom. Glasnogovornica suda, sutkinja Maja Bilandžić, kaže da je 17. ožujka održano ročište, a da danas spis treba zaprimiti sudac u referadi, što bi moglo značiti da će uskoro biti sazvano novo ročište.
Država ne odgovara
Državno odvjetništvo koje u ovome postupku zastupa državu osporava Lučiću pasivnu legitimaciju, odnosno tvrdi da za odštetu ne može odgovarati država, a osporava i visinu odštetnog zahtjeva.
Kažu da u konkretnom slučaju država ne odgovara ni po Zakonu o zaštiti i spašavanju ni po Zakonu o vatrogastvu.
Frane Lučić ostaje bez odštete?! Umjesto Općine Tisno tužio je RH
Ova brigada je trebala promijeniti rat, a postali su simbol vojnog debakla: 'Oni su žrtve PR projekta Zelenskog'
Ukrajinska 155. oklopna brigada trebala je predstavljati vrhunac zapadne obuke i reforme ukrajinskih borbenih jedinica. No, stvarnost se pokazala suprotnom: od osnutka u proljeće/ljeto 2024., brigada je postala sinonim za kaos, piše njemački list Welt.
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Zar toliko ima zavidnih ljudi u Hrvatskoj?Budite zavidni onima koji vas kradu i uzimaju vaše.Momak je nastradao ne svojom krivicom i treba mu dati odštetumlad je svojim znanjem bih sigurno više zaradio za života.