U vrijeme Svete godine milosrđa, koju je papa Franjo proglasio od 8. prosinca 2015. do 20. studenoga 2016., žene koje su pobacile, kao i liječnici i ostalo zdravstveno osoblje koje je sudjelovalo u tome činu moći će, nakon ispovijedi i pokore, dobiti oprost, odrješenje od grijeha koji Crkva smatra tako teškim da dolazi do automatskog izopćenja. Predsjednik Papinskog vijeća za novu evangelizaciju mons. Rino Fisichella objasnio je da je pobačaj grijeh, ali papa Franjo daje ''misionarima milosrđa" mogućnost da udijele oprost.
U Zakoniku kanonskoga prava stoji da ''tko nešto poduzme radi pobačaja, upada u izopćenje unaprijed izrečeno" (kan. 1398). Crkva od svojega početka ističe pobačaj kao teški grijeh i taj nauk nikada nije mijenjala. Život, jednom začet, treba štititi, a pobačaj i čedomorstvo užasni su zločini, stoji u dogmatskoj konstituciji ''Gaudium et spes" Drugoga vatikanskog koncila.
No katekizam Katoličke crkve ističe i kako Crkva time ne kani suziti područje milosrđa. Dakle, milosrđe tu prevladava. U Svetoj godini milosrđa bit će podijeljen oprost ženama koje su pobacile. Papa Franjo će tijekom četrdesetnice 2016. uputiti u sve biskupije misionare milosrđa kojima će dati ovlasti dijeljenja odrješenja od grijeha ''zločina protiv života i ljudske slobode", kako Crkva ocjenjuje čin pobačaja.
Papini misionari milosrđa trebaju ''biti strpljivi svećenici, koji razumiju ljudsku krhkost te su u propovijedanju i sakramentu ispovijedi spremni izraziti ljubavlju ispunjenu blagost Dobroga Pastira", rekao je Fisichella. Papa je uveo tu novost, odnosno misionare milosrđa, koji će udjeljivati oprost, ali to ne znači da će se crkveni nauk mijenjati. Franjo ne mijenja dogme, već djelovanje svećenika usmjeruje prema onome što uvijek govori, odnosno da je Bog uvijek milosrdan i da ga se nikada ne treba umoriti pitati oprost. U studenome 2014. godine Franjo je kazao kako je dominatno mišljenje u današnjem svijetu ''lažna samilost", ona koja misli kako je pomoć ženi omogućiti joj pobačaj. Dakle, ne mijenja stajalište o pobačaju, ali omogućava ženama da ne žive u osjećaju grijeha.
>>Najmoćniji je tviteraš papa Franjo
>>Papa Franjo će na putu u SAD ili na povratku, u rujnu, posjetiti i Kubu?
Molim večernji list da pronađe dopisnika za Rim koji zna ponešto o Katoličkoj Crkvi i Vatikanu. Tomašević iz članka u članak pokazuje da o katoličkom nauku blage veze nema. Po njegovom sad ispada da je Franjo uveo neku revoluciju (što je u skladu s dosadašnjim ponašanjem medija koji od Franje rade antikatolika i revolucionara koji uništava doktrinu, što on nije) jer će dati posebne dozvole svećenicima za oprost pobačaja, a u katekizmu jasno piše na koji način se takav oprost dobija. Da je bacio pogled, možda bi shvatio da tu nema nikakve revolucije, i da Franjo slijedi nauk Crkve, kao i u svemu do sad. Ali cilj je prikazati Franju kao rušitelja dogmi i revolucionara, i tako katolicima diljem svijeta pokušati nametnuti lijevo-liberalni sustav vrijednosti, jer ga, mediji kažu, i papa Franjo podržava.