Zemlje skupine G7 odbacile su zahtjev ruskog predsjednika Vladimira Putina da se isporuke plina i nafte ubuduće plaćaju ruskom valutom, rekao je njemački ministar gospodarstva Robert Habeck u ponedjeljak u Berlinu, a Kremlj je istodobno poručio da neće besplatno opskrbljivati Europu.
- Ministri zemalja G7 su jedinstveni u ocjeni da zahtjev za plaćanjem u rubljama predstavlja jednostrano i jasno kršenje postojećih ugovora - rekao je Robert Habeck nakon virtualnog sastanka s ministrima zemalja G7 zaduženim za energetiku.
- Postojeći ugovori su još uvijek na snazi što znači da je plaćanje rubljama neprihvatljivo - rekao je Habeck, ministar gospodarstva Njemačke koja trenutno predsjeda grupom gospodarskih sila G7.
Habeck (Zeleni) je kritizirao prošlotjedni zahtjev ruskog predsjednika Putina da "neprijateljske države", među koje spada i Njemačka, ubuduće plaćaju rubljama što bi ojačalo rusku valutu.
- Putinov pokušaj da nas razjedini je više nego očit. No G7 to neće dozvoliti i naš odgovor je jasan: ugovori se moraju poštivati - rekao je njemački ministar. Na pitanje što će učiniti ako Rusija zaustavi prodaju plina Njemačkoj, Habeck je rekao kako je Njemačka "na sve spremna".
Istodobno je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je "jasno da Rusija neće besplatno isporučivati plin".
- U našoj situaciji, teško da je moguće i prikladno da bismo se uključili u humanitarno djelovanje - rekao je Peskov.
Dodao je da će, ako europske zemlje odbiju plaćati u rubljama, Rusija na vrijeme donijeti odgovarajuće odluke.
VIDEO Teške borbe kod Mariupolje, ruske trupe pokušavaju doći do Kijeva
Euroazija je, u geografskom smislu, jedinstveni kontinent, a podjela na Europu i Aziju je politička i datira iz 17. stolljeća. Euroazija je ujedno i najveći i najbogatiji kontinent. EU se odlučila biti uz North Atlantic Treaty Organization i štiti interese sjevernoatlantskog saveza. Između je, kao što i naziv govori - Atlantski ocean. Potonuti će EU kao Titanik. Jer je ukapljeni plin potrebno ohladiti na -170 stupnjeva da bi postao tekući, zatim treba imati posebne tankere za prijevoz i posebne terminale za skladištenje. Daleko je jednostavnije, jeftinije i ekološkije koristtiti plin koji dolazi cijevima kopnenim putem. Odluka EU da snabdjevanje plinom svede na ukapljeni plin preko Atlantika isto je kao da se za vodu u domaćinstvima, umjesto vode koje dolazi cjevima, odlučimo za vodu iz cisterni.