Francuska je najavila poslati vojnu pomoć Ukrajincima nakon razgovora između ukrajinskog i francuskog predsjednika u Parizu. Volodimir Zelenski i Emmanuel Macron također su pozvali na nove sankcije Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu.
Tijek događaja:
23:32 - Ukrajina je izvijestila u ponedjeljak o prvom značajnom napredovanju na bojištu u posljednjih šest mjeseci, a predsjednik Volodimir Zelenskij vratio se iz Londona u Kijev s obećanjem o novim bespilotnim letjelicama dugog dometa za protuofenzivu protiv Rusije. "Napredovanje naših vojnika u smjeru Bahmuta prvi je uspjeh ofenzivnih akcija u obrani Bahmuta", rekao je general pukovnik Oleksandr Sirski, zapovjednik kopnenih snaga putem aplikacije za razmjenu poruka Telegram.
"Posljednjih dana se pokazalo da možemo napredovati i uništavati neprijatelja i u ovim izuzetno teškim uvjetima. Mi se borimo s manje resursa nego neprijatelj, a istovremeno smo u stanju uništiti njegove planove", dodao je Sirski. Bitka za mali istočni grad u Ukrajini pretvorila se u najdulju i najkrvaviju u ratu i ima poseban značaj za Rusiju. Kijev priprema protuofenzivu sa stotinama novih tenkova i oklopnih vozila sa zapada od početka ove godine, a cilj je ponovno zauzeti šestinu anektiranog ukrajinskog teritorija. Zelenskij se sastao s britanskim premijerom Rishijem Sunakom u ponedjeljak u Londonu, posljednjoj postaji na turneji u kojoj je u protekla tri dana već posjetio Rim, Berlin i Pariz. Vraća se u Kijev s obećanjima o novim isporukama oružja.
Sunakova vlada objavila je da će uskoro početi obučavati ukrajinske pilote za upravljanje borbenim avionima, ali neće isporučiti avione Ukrajini pošto Kijev želi američke F-16 koje britanske zračne snage ne koriste. "Vraćamo se kući s novom vojnom pomoći. Novijim i snažnijim oružjem za frontu, više zaštite za naše ljude. Većom političkom potporom...", rekao je Zelenskij u video obraćanju iz vlaka pri povratku u Kijev. "Ujedinjeno Kraljevstvo ostat će postojano u podršci Ukrajini i njezinom narodu u obrani...važno je i da Kremlj zna da mi ne odlazimo. Ovdje smo dugoročno", rekao je Sunak. Kremlj je objavio da ne vjeruje da će dodatna britanska vojna oprema promijeniti tijek sukoba.
22:07 - Protuofenziva daje rezultate: Ukrajina primijenila novu taktiku, ruski vojni blogeri zvone na uzbunu
Posebni kineski izaslanik Li Hui stiže u utorak u posjet Ukrajini kako bi s ukrajinskim čelnicima razgovarao o političkom rješenju rata u Ukrajini. Ovo je prvo putovanje nekog kineskog predstavnika u Ukrajinu od početka rata. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski danas je zaokružio zapadnoeuropsku vikend-turneju – nakon Rima, Berlina i Pariza stigao je i u London.
20:01 - Svetlana Tihanovska, čelnica bjeloruske oporbe u egzilu, svojim je pristašama u ponedjeljak rekla da budu spremni zgrabiti bilo kakvu priliku da njenu zemlju pretvore u demokraciju dok se šire glasine o zdravstvenom stanju dugogodišnjeg predsjednika Aleksandra Lukašenka.
"Postoje mnoge glasine o zdravlju diktatora Lukašenka. Za nas, to znači samo jednu stvar: moramo biti dobro pripremljeni za svaki razvoj događaja. (Moramo biti spremni) postaviti Bjelorusiju na put prema demokraciji i spriječiti Rusiju da se upliće", napisala je Tihanovska na društvenoj mreži Twitter. Tihanovska, čiji je suprug u zatvoru u Bjelorusiji i koja je pobjegla radi vlastite sigurnosti 2020. kada su izbili masovni prosvjedi protiv Lukašenka, dodala je da traži od međunarodne zajednice da bude "proaktivna i brza".
Bjeloruska državna televizija je, nedugo nakon objave oporbene čelnice, objavila fotografiju 68-godišnjeg Lukašenka u vojnom zapovjednom centru, što bi bilo njegovo prvo pojavljivanje u javnosti u gotovo tjedan dana. Televizija je kasnije emitirala snimku Lukašenka u središnjoj zapovjednoj bazi zrakoplovstva, na kojoj se predsjednika može vidjeti kako sjedi u stolici dok razgovara s časnicima. Odjeven u vojnu uniformu, činilo se da Lukašenko ima zavoj na lijevoj ruci i da ponekad ostaje bez daha. Spekulacije o njegovom zdravlju su se intenzivirale nakon što u nedjelju, prvi put nakon 29 godina, nije prisustvovao događanjima u povodu Dana državne zastave.
18:31 - Rusko ministarstvo obrane reklo je da je u ponedjeljak podignulo borbeni mlazni zrakoplov kako bi spriječio ulazak francuskih i njemačkih patrolnih aviona u ruski zračni prostor iznad Baltičkog mora, nakon što je primijetilo da lete prema Rusiji. Moskva je rekla da se radi o njemačkom patrolnom zrakoplovu P-3C i francuskom pomorskom ophodnom zrakoplovu Atlantic-2. Nakon što je ruski mlazni avion uzletio, njemački i francuski su se okrenuli, a Suhoj Su-27 se vratio u zračnu bazu, objavilo je ministarstvo obrane.
Reuters nije mogao odmah potvrditi ruske navode o kretanjima zrakoplova, a njemačko zrakoplovstvo, francusko ministarstvo obrane i NATO nisu odgovorili na zahtjev za komentarom. "Dvije zračne mete su primijećene kako se približavaju ruskoj državnoj granici", stoji u priopćenju ministarstva. "Kako bi identificirao mete i spriječio kršenje ruske državne granice, podignut je borbeni mlazni avion Su-27 iz baltičke flote ratnog zrakoplovstva", dodali su.
16:39 - Hrvatski stručnjaci već su mjesecima u Ukrajini i pomažu ukrajinskim tužiteljima u istragama ratnih zločina jer je Hrvatska predana tome da se zločini na ukrajinskom tlu sankcioniraju, izjavio je u ponedjeljak u Kijevu ministar pravosuđa Ivan Malenica. Malenica se u Ukrajini sastao s ukrajinskim ministrom pravosuđa Denisom Maliuskom i glavnim ukrajinskim tužiteljem Andrijem Kostinom, objavilo je Ministarstvo pravosuđa.
15:46 - Rusko ministarstvo obrane prvi je put priopćilo da je oborilo raketu dugog dometa Storm Shadow koju je Ukrajini isporučila Britanija.
Ministarstvo je u svom dnevnom izvješću o sukobu u Ukrajini reklo da je oborilo krstareću raketu Storm Shadow, kao i američke rakete kraćeg dometa HIMARS i HARM. Reuters nije uspio provjeriti izvješća.
Ranije je TASS prenio da su ukrajinske snage 12. i 13. svibnja granatirale Luhansk raketama Storm Shadow britanske proizvodnje.
15:44 - Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da o mirovnom planu za Ukrajinu treba odlučivati samo Ukrajina. “Ništa o Ukrajini bez Ukrajine”, izjavila je von der Leyen na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom.
“Ne smijemo zaboraviti da je Ukrajina zemlja koja je brutalno napadnuta i stoga je ona ta koja bi trebala postaviti temeljna načela za pravedan mir”, dodala je von der Leyen. Michel i von der Leyen održali su zajedničku konferenciju za novinare uoči tri važna skupa na kojima će sudjelovati sljedećih dana - na sastanku na vrhu Vijeća Europe u Reykjaviku, samitu skupine G7 u Hirošimi i samitu EU-Južna Koreja u Seulu. Von der Leyen je rekla da očekuje da će na tim skupovima biti potvrđena dva načela, prvo da je potrebno osigurati financijsku i vojnu pomoć Ukrajini dokle god treba i drugo da o uvjetima za mirovne pregovore odlučuje sama Ukrajina.
Charles Michel rekao je da se svaki vjerodostojan mirovni plan mora temeljiti na načelima Povelje Ujedinjenih naroda i da Ukrajina treba odlučiti kada će razmotriti mogućnost pregovora. I von der Leyen i Michel istaknuli su važnu ulogu Kine i njezinog predsjednika Xi Jinpinga koji, prema njima, ima veliki utjecaj na ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Predsjednica Komisije rekla je da će se na samitu G7 razgovarati o sankcijama protiv Rusije, uključujući i prijedlog 11. paketa sankcija koji je Komisija predložila prije nekoliko dana. Taj prijedlog se uglavnom odnosi na sprječavanje izbjegavanja sankcija koje je EU već dosad nametnuo Rusiji.
“To je upozorenje da smo ozbiljni u pogledu naših sankcija, da bismo mogli zabraniti izvoz proizvoda u treće zemlje ako postoje jasni dokazi da postoji zaobilaženje sankcija i isporuka Rusiji”, rekla je von der Leyen. EU bi mogao uvesti sankcije i nekim kineskim tvrtkama koje posluju s Rusijom.
15:42 - Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je kako očekuje da će se saveznici na nadolazećem skupu u Vilniusu dogovoriti o višegodišnjem programu pomoći Ukrajini prema postizanju standarda sukladnih savezu.
„Očekujem da ćemo dogovoriti višegodišnji program kojim ćemo raditi na pomoći Ukrajini u tranziciji sa standarda, doktrina i opreme iz sovjetskog doba“ prema onima NATO-a, te da ta zemlja postane potpuno interoperabilna sa savezom, rekao je Stoltenberg u obraćanju videovezom na Kopenhaškom demokratskom summitu.
„Time ćemo Ukrajini pomoći prema članstvu u NATO-u“, dodao je Norvežanin. NATO saveznici okupit će se 11. i 12. lipnja na sastanku na vrhu u Vilniusu. Ukrajina cilja na članstvo u NATO-u nabavljajući napredno oružje od zapadnih saveznika za borbu protiv ruske invazije.
15:40 - Britanija ne planira slati borbene zrakoplove Ukrajini pošto je ukrajinska vojska naznačila da bi se rado koristila avionima F-16, rekao je glasnogovornik premijera Rishija Sunaka u ponedjeljak. Upitan hoće li Britanija slati borbene zrakoplove Ukrajini, glasnogovornik je rekao: "Nema planova da se to učini".
"Ukrajinci su odlučili trenirati pilote na F-16, a znate da se RAF njima ne koristi", rekao je, dok se u posjetu Britaniji nalazi ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski koji od zapada traži slanje borbenih zrakoplova.
On je rekao da je optimist u vezi sa skorim "veoma važnim odlukama" o isporuci borbenih zrakoplova koje traži od zapadnih zemalja kako bi se obranio od ruske invazije.
"Želimo stvoriti koaliciju za zrakoplove i velik sam optimist u vezi s tim, razgovarali smo o tome i mislim da će se to vrlo skoro dogoditi, bit ćete obaviješteni o odlukama koje smatram veoma važnima", rekao je Zelenski novinarima nakon razgovora sa Sunakom.
14:19 - Nova pošiljka britanskog oružja Ukrajini koju je London najavio uoči sastanka premijera Rishija Sunaka i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, prouzročit će "još veća razaranja", upozorio je Kremlj u ponedjeljak.
"Velika Britanija želi biti na čelu zemalja koje i dalje preplavljuju Ukrajinu oružjem", rekao je pred novinarima glasnogovornik ureda ruskog predsjednika Dmitrij Peskov. Ocijenio je da ove isporuke neće "imati tako velik utjecaj na tijek" sukoba, ali će "prouzročiti još veća razaranja".
"Na to gledamo veoma negativno", dodao je Peskov.
London je u ponedjeljak najavio skoru dopremu "stotina" protuzračnih raketa i dronova Ukrajini, uoči posjeta Zelenskog u okviru njegove europske turneje.
Velika Britanija, koja je među glavnim zemljama koje pomažu Kijevu, još je prošlog tjedna najavila da će poslati Ukrajini krstareće rakete Storm Shadow, postavši tako prva zemlja koja će joj isporučiti takav tip oružja dugog dometa. Ova vijest o slanju oružja dolazi u vrijeme kada se Kijev već mjesecima priprema na protuofenzivu kojom planira potisnuti ruske snage s teritorija koji su zauzele.
London je 2022. poslao Kijevu vojnu pomoć vrijednu 2,65 milijarda eura, a vlada je najavila da će i ove godine nastaviti pomagati na toj razini, što je druga po veličini pomoć nakon Sjedinjenih Država.
13:06 - Jevgenij Prigožin, zapovjednik ruske paravojne formacije Wagner, u ponedjeljak je odbacio izvješće Washington Posta da je ukrajinskoj vladi ponudio otkrivanje položaja ruskih trupa.
12:55 - Četvero ljudi poginulo je u ruskom raketnom napadu u ponedjeljak u kojemu je pogođena bolnica u istočnom gradu Avdivki, rekao je regionalni guverner Pavlo Kirilenko.
"Rusi su jutros napali grad projektilima, pogodili su bolnicu", napisao je dužnosnik na Telegramu. Objavio je fotografije teško oštećene trokatnice od opeke kojoj nedostaje dio, a oko nje na tlu su ruševine.
Pozvao je stanovnike maloga grada u industrijskoj regiji Donbasu da se što prije evakuiraju. "Svaki novi dan proveden u regiji Donecka povećava rizik da postanete žrtva ruske agresije", rekao je.
Avdivka je bila jedna od glavnih meta ruske zimske ofenzive koja je trebala ojačati potpunu invaziju Moskve, pokrenutu u veljači 2022., ali je postignut samo mali teritorijalni napredak na istoku.
12:52 - Visoki diplomat Kine u ponedjeljak kreće u nekoliko dana dug posjet Ukrajini, Rusiji i drugim europskim državama, a Peking tvrdi kako je cilj tog putovanja raspravljati o „političkom rješenju“ za rat u Ukrajini. Li Hui, posebni izaslanik za euroazijska pitanja i bivši veleposlanik u Rusiji, tijekom svog nekoliko dana dugog putovanja posjetit će i Poljsku, Francusku i Njemačku, najavilo je ministarstvo vanjskih poslova u petak, bez otkrivanja točnog itinerara.
Li će time postati najviši kineski dužnosnik koji će posjetiti Ukrajinu otkad ju je Rusija napala. Njegov posjet mogao bi se dogoditi u isto vrijeme kad i dugo očekivana ukrajinska protuofenziva. Kineski diplomat u Ukrajini će boraviti u utorak i srijedu, najavio je dužnosnik ukrajinske vade u ponedjeljak. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova najavio je da će raspored Lijevog posjeta biti objavljen na vrijeme.
Posjet se događa nekoliko tjedana nakon telefonskog razgovora između kineskog predsjednika Xija Jinpinga i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog krajem travnja, prvog takvog između dvojice čelnika od početka rata. Zelenski ga je prozvao „dugim i značajnim“, a Xi je rekao da će se Kina usredotočiti na zagovaranje mira, iako su prijedlozi Pekinga o okončanju sukoba na zapadu naišli na skepsu. No nekoliko europskih čelnika, uključujući francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i šeficu Europske komisije Ursulu von der Leyen, pozvalo je Xija da razgovara sa Zelenskim i igra važniju ulogu u suzbijanju djelovanja Moskve.
Peking od veljače snažno zagovara svoj mirovni plan od 12. točaka za političko rješenje ukrajinske krize. Ali taj plan, predstavljen na prvu godišnjicu ruske invazije, većinom je ponavljanje ranijih tvrdnji Kine o ratu. Peking njime poziva obje strane na postepenu deeskalaciju i upozorava protiv korištenja nuklearnog naoružanja.
„Ovaj posjet je veoma dobra prilika za zagovaranje komunikacije i dijaloga svih strana te da se pojasne krajnje linije svih strana“, rekao je Wang Huiyao, predsjednik pekinškog think tanka Center for China and Globalization. Kijev je odbacio bilo kakvu ideju prepuštanja teritorija, uključujući Krim. Kina nije osudila svog strateškog partnera Moskvu niti nazvala njezinu agresiju „invazijom“, zbog čega su je kritizirale zapadne države, kao i njenu potencijalnu ulogu posrednika u postizanju mira.
Štogod Li poruči u Europi, njegove riječi će biti pažljivo analizirane uzimajući u obzir nelagodu zapada zbog Xijevog nedavnog sastanka s „dragim prijateljem“, ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi.
10:29 - Ukrajinska vojska pozdravila je nedavno napredovanje oko Bahmuta kao svoj prvi uspješni protunapad u borbi protiv ruskih snaga za kontrolu nad tim istočnim gradom. Kijev je međutim također rekao da je stanje u Bahmutu teško i upozorio da Moskva nije promijenila svoj cilj zauzimanja grada i da šalje jurišne snage u predgrađe Bahmuta.
Ukrajinska vojska rekla je prošli tjedan da je počela potiskivati ruske snage u Bahmutu i oko njega nakon višemjesečnih teških borbi, a Moskva je priznala da su se njezine snage povukle sjeverno od grada. "Napredovanje naših snaga u smjeru Bahmuta prvi je uspjeh ofenzivnih akcija u obrani Bahmuta", rekao je general-pukovnik Oleksandr Sirskij, zapovjednik kopnenih snaga, u izjavi na aplikaciji za razmjenu poruka Telegramu.
“Zadnjih nekoliko dana pokazalo se da možemo napredovati i uništavati neprijatelja i u ovako iznimno teškim uvjetima”, rekao je. "Mi se borimo s manje resursa od neprijatelja. Istodobno smo u stanju pokvariti njegove planove", dodao je.
Očekuje se da će Kijev uskoro pokrenuti veliku protuofenzivu kako bi pokušao ponovno zauzeti teritorij pod ruskom okupacijom, ali ukrajinski dužnosnici su naznačili da dobici oko Bahmuta ne signaliziraju da je počeo širi protunapad. Zamjenica ministra obrane Hanna Maliar rekla je da se teške borbe nastavljaju u Bahmutu i oko njega, te da je ondje "sve" teško. "Rusi nisu promijenili svoje ciljeve. Šalju jurišne snage u predgrađe Bahmuta", napisala je na Telegramu.
Moskva, koja je pokrenula svoju sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu prije gotovo 15 mjeseci, vidi Bahmut kao odskočnu dasku za napad na druge ukrajinske gradove. Kijev je ranije rekao da zadržavanje obrane Bahmuta omogućuje vojsci da pripremi svoju očekivanu protuofenzivu.
10:27 - Washington Post prenio je kako je vlasnik plaćeničke Wagner grupe Jevgenij Prigožin krajem siječnja ponudio Ukrajini ponudu. Kako se navodi on je svojim kontaktima u ukrajinsko vojno obavještajnoj upravi predložio Ukrajini da povuče svoje vojnike iz područja Bakhmuta, gdje se mjesecima vode najkrvavije borbe, a da će on Kijevu zauzvrat dati informacije o položaju ruskih postrojbi u Ukrajini koje bi ukrajinska vojska mogla iskoristiti da ih napadne.
8:51 - Britanija će poslati stotine novih jurišnih bespilotnih letjelica dugog dometa s dometom od preko 200 km u Ukrajinu, priopćila je vlada u ponedjeljak nakon što je predsjednik Zelenski stigao u zemlju na razgovore s premijerom Rishijem Sunakom. "Danas će premijer potvrditi daljnju opskrbu Ujedinjenog Kraljevstva stotinama raketa za protuzračnu obranu i daljnjim bespilotnim zračnim sustavima, uključujući stotine novih jurišnih dronova dugog dometa s dometom od preko 200 km", prenosi Reuters.
"Sve će to biti isporučeno u nadolazećim mjesecima dok se Ukrajina priprema intenzivirati svoj otpor tekućoj ruskoj invaziji", stoji u priopćenju.
"Ovo je ključni trenutak u otporu Ukrajine užasnom ratu agresije koju oni nisu izabrali niti izazvali. Potrebna im je stalna potpora međunarodne zajednice kako bi se obranili od neumoljivih i neselektivnih napada koji su njihova svakodnevna stvarnost više od godinu dana. Ne smijemo ih iznevjeriti. Prve crte Putinovog agresorskog rata možda su u Ukrajini, ali crte rasjeda protežu se po cijelom svijetu. U našem je interesu da Ukrajina uspije i da Putinovo barbarstvo ne bude nagrađeno", poručio je Sunak.
8:27 - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u iznenadnom je posjetu Velikoj Britaniji, gdje će se sastati s premijerom Rishijem Sunakom. U tvitu je potvrdio da će se sastati sa svojim "prijateljem" premijerom Rishijem Sunakom kako bi održali "suštinske pregovore". UK je u četvrtak potvrdio da će isporučiti Ukrajini rakete dugog dometa za borbu protiv ruske invazije.
7:03 - Francuska će sljedećih tjedana u Ukrajinu poslati desetke oklopnih vozila i lakih tenkova, uključujući borbena vozila AMX-10RC, navodi se u zajedničkoj izjavi objavljenoj nakon razgovora predsjednika Emmanuela Macrona s ukrajinskim predsjednikom, prenosi Reuters. Nakon radne večere koja je trajala više od tri sata između Macrona i Volodimira Zelenskog, francusko je predsjedništvo naznačilo da Pariz također usredotočuje svoje napore na potporu sposobnostima protuzračne obrane Kijeva od ruskih napada.
7:00 - Čelnici Grupe sedam zemalja (G7) planiraju pooštriti sankcije Rusiji na summitu u Japanu ovog tjedna, s koracima usmjerenim na energiju i izvoz koji pomažu ratne napore Moskve, rekli su dužnosnici koji su izravno upoznati s raspravama, prenosi Reuters. Nove mjere koje su čelnici najavili tijekom sastanaka od 19. do 21. svibnja bit će usmjerene na izbjegavanje sankcija koje uključuju treće zemlje, te nastojati potkopati buduću rusku proizvodnju energije i obuzdati trgovinu koja podržava rusku vojsku, rekli su dužnosnici.
Zasebno, američki dužnosnici također očekuju da će članice G7 pristati prilagoditi svoj pristup sankcijama tako da se, barem za određene kategorije robe, sav izvoz automatski zabrani osim ako nije na popisu odobrenih artikala. Ta bi promjena mogla Moskvi otežati pronalaženje rupa u režimu sankcija. Još uvijek se raspravlja o točnim područjima na kojima bi se ta nova pravila primjenjivala.
6:50 - Bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko, koji od utorka nije viđen u javnosti, nije se u nedjelju pojavio na svečanosti u Minsku, potaknuvši nagađanja da je ozbiljno bolestan. Državna novinska agencija BelTA prenijela je da je premijer Roman Golovčenko pročitao Lukašenkovu poruku na godišnjoj ceremoniji na kojoj dvoje mladih polaže zakletvu pred zastavom bivšeg Sovjetskog Saveza.
Agencija nije navela razlog Lukašenkove odsutnosti, pet dana nakon što je bio u Moskvi na proslavi pobjede Sovjetskog Saveza nad Njemačkom u Drugom svjetskom ratu. No, i tada je izgledao loše i nije ostao do kraja.
Lukašenko također nije govorio na sličnoj svečanosti u Minsku, prvi put u svojoj dugogodišnjoj vladavini. Tada je posljednji put viđen u javnosti. Prema oporbenom portalu Euroradio, Lukašenko (68) je u subotu prebačen u elitnu kliniku u Minsku.
Ruski list Kommersant također je pisao o njegovu zdravlju, pozivajući se na bjeloruske oporbene medije. Ruski mediji rijetko pišu o zdravlju ruskih ili čelnika savezničkih zemalja.
Bjeloruski ministar vanjskih poslova Sergej Aleinik bi u ponedjeljak trebao stići u trodnevni posjet Moskvi, objavilo je prošli tjedan rusko ministarstvo vanjskih poslova.
rusija je rat već izgubila psihološki, moralno, a sada ga gubi i na vojnom polju. bezbrojni porazi rusa i putina: sjetimo se samo ulaska švedske i finske u NATO (1200 nove kopnene granice rusije i NATO zemlje!), uništenja ruske profi vojske, uništenja 70% najmodernijih ruskih tenkova i gubitak blizu 200.000 vojnika. rusija je svakim danom rata sve slabija, a ukrajinska vojska sve jača i sve bolje opremljena. Zato nema nikakvih razloga za primirje, osim o trenutnom povlačenju rusa izvan međunarodnih granica Ukrajine i tada će rat završiti.