Na njihovu čipku čak je i kraljici Elizabeti zapeo pogled. Nije mogla odoljeti da na trenutak ne zastane kad joj je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović pružila ruku. A vjerojatno je i u neformalnom razgovoru doznala da je riječ o ornamentu s hrvatskog otoka Paga.
Pašku čipku na rukavu sugerirala je Vesna Milković, odmah nakon što su predsjednici na Pantovčaku uzele mjere za ručno šivani crno-bijeli kostim. Zaželjela je potom i jedan s malo boje, pa im je to odlučila priopćiti baš u njihovu dućanu u prolazu Matice obrtnika. Tada su joj izradile crveno-crnu varijantu. I tako su majka i kći iz Etno butika Mara među zagrebačkim obrtnicima postale poznate kao “Kolindine dizajnerice”. Iako im je da su idealne za to govorio gotovo svatko tko je ušao u dućan.
– Godinu dana slušale smo: “Pa vi biste trebale odijevati Kolindu”, dok nisu došli iz Ureda predsjednice kako bi rekli da su nas odabrali za predsjedničin službeni posjet Engleskoj – kaže Vesna Milković, koja haljine, kapute, košulje, sakoe, torbice te ostale predmete dizajnira s kćeri Marijom. Kroz vrata obrta u Ilici otad su ušli brojni novi kupci. Jer sve je zanimalo – koje su još hrvatske ornamente i dijelove nošnji njih dvije uspjele aplicirati na odjeću.
– Interes se, naravno, povećao, no naše poslovanje i dalje počiva na stalnim klijentima, većinom ženama koje su prilično svjesne što nose. Etno ili voliš ili ne voliš. Nema između – ističe Vesna Milković, koja je Etno butik Mara otvorila još 1999., kada je, u 38. godini, odlučila promijeniti zanimanje pravnice.
– Mislila sam kolika bi bila šteta provesti život ne radeći ono što voliš – objašnjava dizajnerica rođena u Vrbanji. Živjela je u obitelji u kojoj se stalno nešto šivalo, plelo i vezlo. Baka joj je prenijela znanje svih tehnika veza. Prvu je bluzu sašila još u šestom razredu osnovne škole, a u gimnaziji je već izrađivala kapute. A ideja za brend sazrela je kad je shvatila koliko ima različitih hrvatskih etnomotiva koji nisu uopće prepoznati.
Baštini je ostala vjerna svih ovih godina, među ostalim i zato što joj je ona neiscrpno vrelo nadahnuća. Kći Marija prati posao od svoje 15. godine, a sada je kao diplomirana modna dizajnerica te mlađa generacija obitelji zadužena za softverski dio posla.
– Dio ornamenata radimo kompjuterski, na posebnom programu. A nakon što nacrtam, primjerice, borduru s Baščanske ploče, dalje se sve aplicira strojno – kaže Marija Milković. Da bi to učinili, surađuju s muzealcima, pa i s akademicima. S njima se najčešće konzultiraju oko glagoljice, koja se traži na krsnim košuljicama. Hit je i alkarski vez, a obradili su i šestinski, prigorski, slavonski, tu je i motiv pletera... Hrvatska zastava, pak, bila je inspiracija modnom dvojcu koji se kriju iza imena “Twins” da nedavno naprave kolekciju za jesen-zimu 2018./2019., koja spaja prošlost i budućnosti te priziva duh šezdesetih. Dizajneri Damir Begović i Domagoj Štimac tako, kažu, žele progovoriti o stanju u društvu, politici i problemima u Hrvatskoj.
– Kolekcija je inspirirana slobodom. Nova preokupacija ovih nam je predstaviti kolekciju u kojoj modni dizajn može djelovati aktivistički te osvijestiti i educirati publiku o bitnim problemima današnjice u Hrvatskoj na kreativan način, a u budućnosti i utjecati na promjene – kažu Twinsi, čiji kostim u bojama – crven, bijeli, plavi – privlači pozornost.