Zbog nesavjesnog liječenja šestogodišnjeg Roka Begonje zadarski pedijatar dr. Darko Radman osuđen je nepravomoćno na godinu dana zatvora. Koliko je poznato, prva je to zatvorska kazna u nas liječniku zbog nesavjesnog liječenja, a od ovog slučaja do sudske presude prošlo je točno četiri godine.
Naime, upravo 15. veljače 2015. godine pokojni dječak, koji je tada bolovao i propisanim Sumamedom se liječio od šarlaha, zbog pogoršanja doveden je dežurnom pedijatru u zadarski Dom zdravlja. Dežuran je bio dr. Radman koji, prema optužnici, kako prenosi Slobodna Dalmacija, nije dječaka uputio u bolnicu niti propisao odgovarajuću terapiju za šarlah.
Ministarstvo bez komentara
Samo dan nakon posjeta dežurnom pedijatru dijete je preminulo u zadarskoj bolnici iz koje su tada izjavljivali da je dječak preminuo od streptokokne sepse. Upućena je i inspekcija Ministarstva zdravstva koja je svoj nalaz proslijedila Državnom odvjetništvu i podignuta je potom optužnica čiji je rezultat ova zasad nepravomoćna presuda. Kako objašnjava pravnica Snježana Cerjan, godina dana zatvora najniža je zakonski propisana kazna za ovo kazneno djelo.
– Nesavjesno liječenje obrađuje članak 181. Kaznenog zakona prema kojem kazna može biti od jedne do osam godina zatvora. S obzirom na to da je presuda nepravomoćna, njezino izvršenje može započeti tek kada postane pravomoćna, a u međuvremenu su moguće žalbe na presudu – objašnjava pravnica Cerjan, predsjednica Udruge pravnika u zdravstvu. Sa zadarskog suda poručili su nam da ne komentiraju presude, a jednaka su stava jučer bili i u Ministarstvu zdravstva u kojem su rekli da je to izvan njihove nadležnosti. No inspekcijski nadzor jest nadležnost Ministarstva koje je u svojem zaključku, osim nepravomoćno osuđenog liječnika, navelo prekršajnu odgovornost još dvoje liječnika, i to zbog toga što nisu vodili medicinsku dokumentaciju.
– Protiv imenovanog liječnika i još dvoje liječnika, zaposlenika Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije, zbog počinjenja prekršaja iz članka 59. stavka 1. točke 5. Zakona o liječništvu i članka 27. tadašnjeg Zakona o evidencijama u oblasti zdravstva, zbog nevođenja medicinske dokumentacije podignuti su optužni prijedlozi ?? odgovorili su iz Ministarstva zdravstva dodajući da je inspekcija provela nadzor u zadarskoj bolnici, hitnoj i pedijatrijskoj ordinaciji u Biogradu na Moru te Domu zdravlja u Zadru.
Temelj presudi svjedočenja
Stoga je, čini se, ova presuda donesena na temelju izjava svjedoka budući da dokumentacija o liječenju djeteta nije ni vođena. Isti zaključak inspekcije Ministarstva proslijedili su još tada i Hrvatskoj liječničkoj komori iz koje komentar na ovaj slučaj i presudu do zaključenja broja nismo dobili. Kao što za komentar jučer nije bila dostupna ni ravnateljica zadarskog Doma zdravlja.
Dan uoči četvrte godišnjice smrti ovog dječaka iz Sv. Filipa i Jakova donesena je ova presuda u tragediji koja neupitno podsjeća na nedavnu smrt Gabrijela Bebića.
Devetogodišnjak je, podsjetimo, preminuo u splitskom KBC-u nakon što njegovo teško stanje nije prepoznato u Domu zdravlja Metković. Također je uslijedila inspekcija Ministarstva te ona Hrvatske liječničke komore čiji nalaz, podsjetimo, odgovornost stavlja na dr. Kseniju Kaleb, pedijatricu koja je jedina uputila dijete hitno u splitsku bolnicu, gdje je i preminuo.
Uslijedili su prosvjedi građana Metkovića koji su izrazili potporu toj liječnici. Pravni nastavak u ovoj tragediji tek slijedi, hoće li Državno odvjetništvo i protiv koga utvrditi odgovornost te podignuti optužnicu. U tragediji preminulog Roka ta je procedura trajala protekle četiri godine. S osuđenim liječnikom kao ni s obitelji preminulog dječaka nismo uspjeli stupiti u kontakt.
Slučaj Metković: Majka liječnice Kaleb: Skine mom djetetu teret s leđa
problem doktora je što su si umislili da su bitniji od boga, svaka cast izuzecima ali nemam bas tih iskustva