nakon 32 godine

Godinama su ga pokušavali otjerati: Talijanski Robinson Crusoe vraća se u civilizaciju

Foto: Pixabay
Godinama su ga pokušavali otjerati: Talijanski Robinson Crusoe vraća se u civilizaciju
26.04.2021.
u 13:07
Mauro Morandi na mediteranskom otočiću Budelli u samoći je živio 32 godine. Sad se nakon nekoliko prijetnji deložacijom seli.
Pogledaj originalni članak

Talijan Mauro Morandi poznat pod nadimkom talijanski Robinson Crusoe u 81. godini odlučio se preseliti s otočića Budellija. Na ovaj sicilijanski otočić poznat po pijesku ružičaste boje preselio se prije 32 godine uslijed oluje na moru, piše Guardian

U planu mu je bilo putovanje do južnog Tihog oceana ali mu se tijekom putovanja jedrenjak pokvario pa je bio prisiljen stati na najbliže kopno- otočić Budelli. Tamo je doznao da je dotadašnji čuvar pred mirovinom pa je odlučio odustati od svoje originalne misije, prodati jedrenjak i preseliti se. Od onda Moradi živi u skloništu iz vremena Drugog svjetskog rata i čuva zaljev.

Sada se ipak, nakon nekoliko prijetnji deložacijom Moradi odlučio da će preseliti s otoka. Seli se u na najveći otok arhipelaga La Maddalana, a Budelli ostavlja u rukama šefovima nacionalnog parka La Maddalena koji su otok na upravljanje dobili 2016. godine i koji Moradia već godinama pokušavaju otjerati od tamo. Plan im je otok pretvoriti u središte za obrazovanje o okolišu. 

"Odustajem od borbe", kaže Moradi, "Nakon 32 godine ovdje jako sam tužan što odlazim"

Moradi, originalno iz Modene u središnjoj Italiji seli se u manji stan u obližnjoj La Maddelani.

"Živjet ću izvan najvećeg grada, tako da ću tamo morati samo u trgovinu, a sve ostalo vrijeme provodit ću u samoći. Život mi se neće puno promijeniti. I dalje ću gledati more."

Nada se samo da će netko moći čuvati otok onako kako ga je on čuvao. 

A on ga je godinama čuvao bez ikakvih problema. Njegov posao bilo je čišćenje otoka i edukacija izletnika o njegovu ekosistemu. 

Onda je bankrotirala kompanija koja je bila vlasnik otoka. U planu je bilo otok prodati Michaelu Hartu, poduzetniku iz Novog Zelanda. On je obećao Moradu da će moći ostati na otoku. Bilo je to 2013. godine. Sve te planove pokvario je prosvjed i intervencija talijanske vlade. 2016. sardinijski sudac presudio je da se otok mora vratiti u ruke države. 

Turistima je zabranjena šetnja ružičastim pijeskom, a još od 90-ih zabranjeno je i kupanje u moru oko otoka. Dopušteni su izleti brodom tijekom dana, a jedino su dopuštene šetnje stazama koje su dalje od same plaže i poznatog ružičastog pijeska. 

Zbog toga vlasti smatraju da je Moradino preseljenje nužno. U zadnjim godinama pokrenuto je nekoliko peticija da se Moradiju dopusti ostanak na otoku, a potpisalo ih je nekoliko tisuća ljudi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.