Vlada popustila

Golf u šumi: odlučivat će općine

Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Golf
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Golf
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Golf
02.03.2018.
u 08:05
Lokalci će sami procjenjivati što žele na svom terenu.
Pogledaj originalni članak

Vlada je jučer Saboru uputila prijedlog novog Zakona o šumama, koji je uvelike uvažio primjedbe gradova i općina. “Lokalcima” su najspornije bile odredbe koje su omogućavale izgradnju golfišta, kampova i sportsko-rekreacijskih objekata bez obzira na status i namjenu čestice u prostorno-planskoj dokumentaciji.

Značilo bi to da bi se igrališta za golf mogla graditi i na područjima gdje ih nije predvidjela lokalna samouprava, a resorno Ministarstvo tumačilo je da se time želi izbjeći nejednako postupanje lokalne samouprave prema investitorima u šumskom području.

Očekivano, lokalci su se glasno usprotivili ideji da im se oduzme ključna uloga u prostornom planiranju vlastitog područja, a Vlada je na kraju popustila pa je tekstom koji je poslala Saboru predvidjela da se urbane šume, u kojima bi se mogli graditi takvi objekti, mogu proglasiti na zahtjev državnih ili lokalnih tijela, ali moraju biti u skladu s prostornim planovima.

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Ministar Tomislav Tolušić
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Tomislav Tolušić
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
Tomislav Tolušić
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Tomislav Tolušić
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Tomislav Tolušić

Ministarstvo će tako definirati područja urbanih šuma za cijelu Hrvatsku, ne u kvalitetnim, već isključivo u neobraslim šumskim terenima, kakvih je u Hrvatskoj oko 400 tisuća hektara.

Pokaže li se interes za gradnju golfišta ili drugih zakonom predviđenih sadržaja u šumama koje su proglašene urbanima, općine će pokretati izmjene prostornog plana, što znači da im je vraćena uloga inicijatora i da će same procjenjivati žele li na svom terenu golfište ili neki drugi sadržaj.

Novi zakon donosi i niz pogodnosti za male poduzetnike, koji ubuduće neće morati plaćati naknadu za općekorisne funkcije šuma. Ta će obveza ostati isključivo tvrtkama s prihodima većim od tri milijuna kuna.

Plaćanja će tako biti oslobođeno više od 90 posto, odnosno 181 tisuća dosadašnjih obveznika, no ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić tvrdi da to neće utjecati na prihode jer očekuje efikasniju naplatu naknade, koju će ubuduće prikupljati Fina.

Novi zakon je sa pet na deset godina produljio rok u kojem će gradovi opožareno zemljište moći prenamijeniti u građevinsko.

Zakon bi trebao stati na kraj i dosadašnjim zloporabama šumskog zemljišta za ispašu. To je zemljište dosad znalo završiti i u rukama onih koji uopće nemaju stoku, što više neće biti moguće.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

GV
golub Vaso
13:24 02.03.2018.

golf je u nas pseudonim za 300 apartmana i 10 hotela

JU
jutarnji
12:41 02.03.2018.

@ploto@ ne baljezgaj. Po tvome, idemo samo najbliže nama, Slovenija ne bi imala niti jedno drvo s obzirom koliko imaju golf terena po šumama. Odi do Mokrica i Otočca, Bleda pa vidi i onda trabunjaj.

PL
@ploto@
08:50 02.03.2018.

Golf u šumi ,znači devastaciju šuma jer se golf igrališta tretiraju jakim pesticidima.Još jedna u nizu svinjarija koje nam podmeću globalni lihvari,a domaći korumpirani poslušnici odrađuju.U pozadini su nečiji interesi,a za to pitajte Martinu Dalić,vanjsku suradnicu MMF-a,trenutno na posudbi u RH Vladi sa posebnim zadacima.