U Dubrovniku su se ovih dana pojavili plakati s porukom “Reket, a ne golf” iza koje stoji Zelena akcija, koja je bila najveći protivnik gradnje golfišta na Srđu. Osim poruke se na plakatu vidi i krvava golfska palica koja mnoge asocira na ubojstvo, s obzirom na to da se u nizu slučajeva ubojstvo počini palicom, no u Zelenoj akciji odgovaraju da plakat ne treba povezivati s ubojstvom ili bilo kakvim oblikom fizičkog nasilja, te takve tvrdnje smatraju neutemeljenima i odlučno ih odbacuju.
Trebaju sportovi s reketom Zelena akcija samo još jednom plakatom poručuje da nam golfišta ne trebaju. – Poznat je naš dugogodišnji angažman na prokazivanju golfskoga resorta kao lošeg razvojnog modela za Hrvatsku. Naša trogodišnja kampanja protiv Zakona o igralištima za golf rezultirala je ukidanjem tog zakona. Smatramo da hrvatski razvojni modeli ne smiju ignorirati potrebe građana te prije svega moraju omogućiti primjerene sportske sadržaje dostupne svima. Smatramo da su potrebe građana sportovi koji uključuju reket, loptu, bazensku prugu itd., a ne ograđene zajednice dokonih napucača loptice – kaže Enes Ćerimagić iz Zelene akcije.
Mnogi su pak protumačili da se riječ “reket” odnosi na arbitražu koju je pokrenula tvrtka Razvoj golf. Ne ulazeći u tumačenja je li gradnja golfišta dobra ili ne, plakat ne donosi baš miroljubivu poruku, niti je, kažu nam neki poduzetnici, dobra poruka za strane ulagače. Zelena akcija poručuje na dnu plakata da stoji iza teksta na plakatu, gdje piše i da je sufinanciran novcem Vlade. Na poruci stoji: “Ovaj tekst nastao je u okviru projekta ‘Otvoreno i uključivo upravljanje komunalnim uslugama i prostornim resursima - Commun Sense’, koji financira Europska unija u sklopu 1. komponente programa IPA, a sufinancira Ured za udruge Vlade RH. Za sadržaj odgovara isključivo Zelena akcija i ne može ga se smatrati stavom Europske unije niti Ureda za udruge Vlade RH”.
Traže 500 mil. eura odštete
Tvrtka Razvoj golf izraelskog poduzetnika Aarona Frenkela započela je projekt gradnje golfišta s popratnim sadržajima prije deset godina, no bez obzira na to što je odobren i što je 2014. dobio lokacijsku, pa zatim prvu građevinsku dozvolu, lani je opet zakočen. Zato se tvrtka odlučila na tužbu na Arbitražnom sudu u Washingtonu i od Hrvatske traži odštetu od 500 milijuna eura. U Zelenoj akciji od početka tvrde da je cilj projekta bila prenamjena zemljišta i preprodaja.
Neradnici i komunjare spriječavaju razvoj i zapošljavanje. “Pravnik” zelene akcije je Musliman a glavni aktivist Srbin. Slučajno? Kako da ne ... Projekt je planiran na zemlji koja je bila u vlasništvu privatnika, dozvoljen je po prostornom planu i ima lokacijsku i građevinsku dozvolu. Tko će ulagati u Hrvatsku kad nema nikakve pravne sigurnost? Ovi iz akcije su htjeli reketariti, ništa drugo.