Prijedlog Zakona o zdravstvenoj zaštiti nedorečen je i nije sveobuhvatan, ne rješava problem bolničkog sustava koji je potkapacitiran i nosi 8,5 milijardi duga, upozorava Hrvatska liječnička komora. Liječnici napuštaju Hrvatsku jer ne vide perspektivu u neuređenom sustavu. O tome govore i prve presude zbog prekovremenog rada u bolnicama.
– U lipnju ćemo predati oko 2500 tužbi i Vlada će teško uvjeriti sudove da su pravomoćne presude ništavne – najavljuje dr. Trpimir Goluža, predsjednik HLK. Ukidanje pripravničkog staža i sustav specijalističkog usavršavanja doprinosi nesigurnom ulasku mladih liječnika u sustav, dodao je dr. Krešimir Luetić, prvi dopredsjednik. Podržavaju uvođenje privatnih ordinacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
– Dobro je da se omogućava grupna praksa liječnika koja može rasteretiti bolnički sustav te da odlazak u privatnu praksu bude dragovoljan jer neka istraživanja pokazuju da od 30% liječnika koji su ostali pri domovima zdravlja tek 10%o želi u privatnike. No prijedlog treba doraditi u prijenosu prava nasljedstva, da mladi liječnik ne mora dati pozamašnu svotu novca kako bi mogao raditi – kaže predsjednik HLK Trpimir Goluža.
Po njemu, novi zakon neće popraviti stanje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti jer se manjak ambulanti mora rješavati sinergijom državne i lokalne uprave te poticajnim mjerama koje lokalne zajednice trebaju ponuditi. Domovi zdravlja trebaju se razvijati u dijagnostičke centre za stanovništvo na svom području, a ne preusmjeravati ih u bolnice, istaknuo je dr. Zvonimir Golem, drugi dopredsjednik HLK.
sve to treba razjuriti i dati otkaz...ministarstvo odrediti normu bolničkim ljenčugama i ako je ne ispuniš, marš na ulicu