JEDNAKI UVJETI ZA SVE

Građani žele univerzalan sustav zdravstvene skrbi u cijeloj Europskoj uniji

Foto: Frank Rumpenhorst/DPA
Građani žele univerzalan sustav zdravstvene skrbi u cijeloj Europskoj uniji
26.03.2022.
u 09:17
Predstavnici građana EU-a su u Strasbourgu na plenarnoj skupštini Konferencije o budućnosti Europe s predstavnicima institucija EU-a raspravljali o prijedlozima koje su pripremile njihove radne skupine, među kojima je univerzalan sustav zdravstvene skrbi
Pogledaj originalni članak

Na Konferenciji o budućnosti Europe građani Europske unije pozvali su na izmjenu temeljnih ugovora EU kako bi se svima pod jednakim uvjetima omogućila zdravstvena skrb na području cijele Unije. 

Predstavnici građana EU-a su u Strasbourgu na plenarnoj skupštini Konferencije o budućnosti Europe s predstavnicima institucija EU-a raspravljali o prijedlozima koje su pripremile njihove radne skupine, među kojima je univerzalan sustav zdravstvene skrbi. Konferencija o budućnosti Europe inicijativa je za uključivanje građana u kreiranje politika Unije. 

Građani su na prethodnim sastancima iznijeli prijedloge da se u EU-u svima osigura jednak pristup zdravstvenoj skrbi bez obzira jesu li državljani članice u kojoj traže zdravstvenu zaštitu i uvede jedinstveni Europski sustav zdravstvenog osiguranja.

Maroš Šefčovič, potpredsjednik Europske komisije, složio se sa sudionicima da je važno da EU osigura univerzalnu zdravstvenu zaštitu za svoje građane, ali je dodao i da je to vrlo složeno provesti jer su procesi mijenjanja temeljnih ugovora EU-a dugotrajni. Po temeljnim ugovorima Unije, za zdravstvene sustave nadležne su zemlje članice, a ne institucije EU-a.

„Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen  rekla da je spremna to napraviti, bez obzira uključuje li to izmjenu ugovora ili ne. To će biti dug proces, već smo imali pokušaj mijenjanja temeljnih ugovora koji je završio neuspješnim referendumom“, napomenuo je Šefčovič.

Hrvatska predstavnica građana Dajana Milinković kazala je da unutar EU dostupnost zdravstvenih usluga treba biti jednaka za sve.

„Europska zajednica sama je napisala temeljne ugovore, pa ih tako možemo i promijeniti“, dodala je.

Šefčovič je u raspravi s građanima istaknuo važnost postizanja iste kvalitete života u zemljama članicama.

„Po dostupnim podacima, novorođenčadi rođenoj u istočnoj Europi predviđa se 10 godina kraći život nego novorođenčadi iz zemalja zapadne Europe. Moramo raditi na kvaliteti života u tim područjima.“, dodao je Šefčovič.

Rumunjski eurozastupnik, predstavnik Europskog parlamenta na konferenciji, Alin Mituta kazao je da je Europa nabavom cjepiva i medicinske opreme već pokazala da može zajednički djelovati po pitanju zdravstva.

„Moramo ići dalje i raditi na zajedničkim politikama“, zaključio je Mituta.

Kao važan problem Mituta je istaknuo i pitanje mentalnog zdravlja za koje su se na panelima građana posebno zauzeli mlađi sudionici Konferencije o budućnosti Europe.

„Tražimo od institucija više razumijevanja, pogotovo što se tiče mentalnog zdravlja.“, kazao je.

Konferencija o budućnosti Europe predstavlja jedinstvenu i pravodobnu priliku da europski građani i građanke rasprave o izazovima i prioritetima Europe, a nastala je kao ideja Europskog parlamenta, Vijeća i Europske komisije koji su se obvezali saslušati Europljane i na temelju dobivenih preporuka poduzeti daljnje korake u okviru svojih nadležnosti. Na Konferenciji mogu sudjelovati europski građani i građanke iz svih segmenata društva i svih dijelova Unije, pri čemu mladi imaju središnju ulogu u oblikovanju budućnosti europskog projekta. Pravo na sudjelovanje imaju i europska, nacionalna, regionalna i lokalna tijela, kao i civilna društva i druge organizacije koje žele organizirati događanja i doprinijeti idejama. Svi sudionici i sudionice dužni su poštovati vrijednosti utvrđene u Povelji o načelima.

Konačni ishod Konferencije bit će predstavljen u obliku izvještaja zajedničkom predsjedništvu, a tri institucije odgovorene za Konferenciju će u kratkom roku procijeniti na koji način učinkovito odgovoriti na izvještaj, svaka u okviru svojih nadležnosti.

Digitalna platforma okosnica je konferencije jer ona omogućuje da se svi uključe i iznesu svoja mišljenja o konferenciji, a uz to se mogu podijeliti razmišljanja o Europi i potrebnim promjenama, vidjeti mišljenja drugih, pronaći događanja u svojoj blizini ili organizirati vlastito događanje te pratiti tijek i ishod Konferencije. S obzirom da je poseban naglasak Konferencije o budućnosti Europe na mladima, primarno se potiču studenti na sudjelovanje u davanju svog mišljenja organizatorima i sudionicima konferencije, a ona će se potom prezentirati na službenoj platformi.

EU infografika timeline
EU infografika proces

Europski parlament

*Projekt je sufinancirao Europski parlament koji se ne može smatrati odgovornim za iznesene informacije i gledišta te neposrednu ili posrednu štetu do koje može doći u okviru realizacije projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.