Koordinacijski odbor društava i udruga HP-a i HT-a i HGK – Komora Zagreb dobili su 11.943 pretprijave za ugradnju dizala u zgradama sa tri ili više katova.
Na adrese 16.804 predstavnika suvlasnika Koordinacijski odbor je u prosincu prošle godine poslao pisma s obrazcem pretprijave kako bi provjerili koliko je zgrada zainteresirano za ugradnju dizala sufinanciranjem iz fondova EU. Rok za slanje ispunjenih obrazaca bio je kraj siječnja. Obrazac se moglo ispuniti i na web stranici HGK, a tako je poslano 3900 pretprijava.
Udio stanara u troškovima
Prema programu “Dostupnost do stana”, ugradnja dizala u zgradama s tri i više katova u kojima ona dosad nisu ugrađena financirala bi se s 85 posto novca iz fondova EU, a ostalih 15 posto troškova snosili bi suvlasnici zgrada.
U Koordinaciji su izračunali da ukupna cijena ugradnje dizala nosivosti do 300 kilograma, u koju su uključeni i troškovi projektiranja i nadzora, po stubištu iznosi od 340.000 kuna za zgradu s prizemljem i tri etaže do 440.000 kuna za zgradu s prizemljem i osam etaža.
Za zgradu s prizemljem i tri etaže udio stanara u troškovima iznosio bi 51.000 kuna, a za zgradu koju čine prizemlje i osam katova udio stanara u troškovima ugradnje lifta iznosio bi 66.000 kuna. A kad se taj iznos podijeli s brojem stanova u pojedinom ulazu dobiju se približno točni troškovi za ugradnju dizala po svakom stanu.
No i to bi bilo previše novca za neke vlasnike stanova, pogotovo za umirovljenike. Stoga su već neki čelnici gradova najavili da će iz gradskih proračuna sufinancirati dio troškova za ugradnju dizala koji bi trebali snositi suvlasnici.
Čakovec je prvi grad koji je i službeno potvrdio da će sudjelovati u sufinanciranju ugradnje dizala, i to konkretnim iznosima. Taj će grad s 500 kuna po stanu subvencionirati svaki projekt ugradnje dizala koji prođe na natječaju.
– To znači da će ulaz koji prođe na natječaju, a ima primjerice 10 stanova, iz gradskog proračuna dobiti 5000 kuna – kazao je prije nekoliko dana gradonačelnik Čakovca Stjepan Kovač na konferenciji za novinare.
Na području Čakovca interes za ugradnju dizala iskazali su stanari iz 77 ulaza stambenih zgrada.
Grad Osijek bi, prema najavama dogradonačelnika Borisa Piližote, mogao sudjelovati u sufinanciranju ugradnje dizala u iznosu od pet posto od iznosa koji bi trebali snositi suvlasnici zgrada.
Na području Osijeka bi za ugradnju dizala bilo potrebno ukupno 300 milijuna kuna, a od toga bi 45 milijuna kuna išlo na trošak stanara. Osijek je spreman sudjelovati u tim troškovima s 15 milijuna kuna.
Zagreb će podržati ugradnju
I gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok poručio je svojim sugrađanima da je Grad Varaždin spreman pomoći stanarima zgrada bez dizala, koordinirati aktivnosti pa i sufinancirati ugradnju dizala kad dođe vrijeme za to.
Grad Dubrovnik je također, prema tvrdnjama iz tamošnje organizacije Hrvatske stranke umirovljenika, obećao da će sudjelovati u pokriću većine troškova ugradnje dizala koje bi trebali snositi suvlasnici zgrada.
Iz Grada Zagreba su pak zasad Koordinaciji najavili da će u zgradama u kojima je grad vlasnik stanova podržati ugradnju dizala.
No u Kordinaciji smatraju da to nije dovoljno.
– Bilo bi najnormalnije da gradovi pokriju tih 15 posto troškova ugradnje dizala koji se odnose na suvlasnike. Kako će svoj udio u tim troškovima platiti primjerice umirovljenik s 1500 kuna mirovine – kaže Želimir Manenica, dopredsjednik Koordinacijskog odbora.
Eksplodirao klima uređaj u Rijeci