hardver bogatstva

HAZU predstavio inventuru nacionalnog blaga

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
hazu
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
hazu
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
hazu
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
hazu
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
hazu
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
hazu
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
hazu
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
hazu
30.11.2016.
u 19:16
Akademik Zelić izlaganje je okončao podatkom o dugu države rekavši: “Pa ti živi...”
Pogledaj originalni članak

U punoj palači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti predstavljena je knjiga “Hrvatska prirodna bogatstva” u kojoj je prvi put naveden popis svih prirodnih bogatstava s prijedlozima za njihovu zaštitu i racionalno iskorištavanje. Riječ je o sveobuhvatnoj “inventuri” nacionalnog blaga na kojoj je radilo 46 znanstvenika i stručnjaka, i to bez kune naknade. Studiju je izradio Odbor za zaštitu dobara od nacionalnog interesa HAZU, u kojem su bili akademici Velimir Neidhardt, Mirko Zelić, Mislav Ježić, Gordan Družić, Mladen Juračić, Leo Klasinc, Alica Wertheimer-Baletić i prof. dr. Božo Skoko.

Došao i Dobrović

Predstavljanje knjige privuklo je niz znanstvenika, političara i gospodarstvenika, predstavnika Crkve, među kojima su bili i ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović, Franjo Gregurić, bivši predsjednik Vlade, Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu. Akademijina studija obuhvaća energente, vode, metalne i nemetalne sirovine, šume i šumsko zemljište, poljoprivredu i poljoprivredno zemljište, prometnu, digitalnu i energetsku infrastrukturu te prijedloge za racionalno gospodarenje prirodnim bogatstvima. Predsjednik Odbora za zaštitu dobara od nacionalnog interesa HAZU akademik Velimir Neidhardt nije slučajno citirao Ustav da “more, morska obala i otoci, vode, zračni prostor, rudno blago i druga prirodna bogatstva, ali i zemljište, šume, biljni i životinjski svijet..., nekretnine i stvari od osobitog kulturnoga, povijesnoga, gospodarskog i ekološkog značenja, od interesa za Hrvatsku imaju njenu osobitu zaštitu.”

– Ovom studijom dajemo jedan hardver prirodnih dobara, a kako ćemo ih iskorištavati, to je pitanje u koje trebaju biti uključeni svi, od politike naniže. Ova je knjiga sa studijom kulturnih dobara analiza stanja mogućnosti i obvezni prilog svakom planiranju u budućnosti ove zemlje – kazao je Neidhardt.

Predsjednik HAZU Zvonko Kusić istaknuo je za studiju o prirodnim bogatstvima da je riječ o jednim od najvažnijih i najdalekosežnijih pothvata HAZU u proteklih stoljeće i pol, kojim su se uključili u projekt razvoja Hrvatske. Dodao je i da HAZU treba biti servis društva te da su možda naši problemi i nastali jer se struka nije dovoljno uvažavala ni pitala o ključnim problemima. Kad je riječ o prirodnim bogatstvima, dokazane zalihe nafte u Hrvatskoj su 9 milijuna m³, a potencijalne zalihe u (ne)konvencionalnim ležištima panonskog bazena, sjevernom, srednjem i južnom Jadranu 975 milijuna m³ ekvivalentne nafte, kazao nam je akademik Zelić.

Hrvatska je bogata i geotermalnom energijom, ali...

O dugu i štednji

– Nažalost, ne znamo to iskoristiti vlastitim snagama jer su koncesije na najbogatija ležišta geotermalne energije prodane Turcima. A kako sam i član Savjeta Vlade za Hrvate izvan RH, kad sam im to rekao, nisu mogli doći od šoka k sebi jer se nitko nije sjetio pozvati dijasporu, među kojom u svijetu ima strahovito bogatih koji bi uzeli koncesiju – kazao je Zelić. Podsjetio je i na tekst u knjizi ekonomista Slavka Kulića “Ekonomika gospodarenja prirodnim resursima” u kojem je Kulić naveo ključne podatke o kapitalu građana i države, ali i dugu pa je tako kapital hrvatskih građana te gospodarskih i socijalnih subjekata na računu stranih banaka iznosio 359 milijardi kuna, a čak 495 milijardi kuna je inozemni dug. Zbog potonjeg je Zelić okončao izlaganje riječima: “Pa ti živi, kako bi rekli naši Bosanci...”, na što se prolomio smijeh.

>> Nacionalna bogatstva moraju ostati hrvatska ili propadamo

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

HE
hellen3353
20:41 30.11.2016.

Prvo i najvece bogatstvo su Ljudi Hrvatske koji se raseljavaju i to moramo nekako zaustaviti. Zao mi je sto je prodana geotermalna koncesija i tu nikako nemogu pomoci. Ali kao ekoloskitehnicar savjetujem da se okrenete ekoloskoodrzivom razvoju koji je 100% isplatljiv, koji osim stvaranja termoenergije za grijanje stvara i radna mjesta, zaustavlja iseljavanje,zatvara krug i zadrzava novac koji se ponovo ulaze u isti krug koji kruzi i postaje ziv....