Zbog ilegalnih pobačaja, ginekolog iz Ivanić-Grada i njegova medicinska sestra prvostupanjski su osuđeni. Dobili su po godinu dana zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro. Po otkrivanju ovog slučaja, iz policije su javno apelirali da je prekid trudnoće legalan i dostupan do 10. tjedna i obavlja se u 29 bolnica, od kojih su dvije privatne. Istaknuli su i kako je prekid trudnoće u neovlaštenim ustanovama kazneno djelo i rizik za pacijenticu te građane pozvali da saznanja o neovlaštenim abortusima prijave policiji.
Policijski apel slovo je zakona, ono kako bi trebalo biti. Međutim, priziv savjesti masovno se primjenjuje u javnim bolnicama, što uvelike otežava provedbu zakona. U Hrvatskoj čak 60 posto bolničkih ginekologa odbija raditi pobačaje pa u se u nekim bolnicama taj zahvat ne radi. Šalju pacijentice u druge bolnice, a “vanjskog” doktora koji zahvat radi ili nemaju ili to ovisi od slučaja do slučaja. O tome ima jako puno različitih svjedočanstava žena koje su na razne načine omalovažavali, zavlačili i uzimali si za pravo da rade svojevrsne pritiske na njih zbog njihove odluke, bilo da je riječ o optužujućem tonu ili o moliteljima ispred bolnica. Za usporedbu, u susjednoj Sloveniji priziv savjesti uložilo je tek deset ginekologa, tj. tri posto. Zato se već ustalila “ruta” u bolnicu u Brežicama gdje se broj pobačaja žena iz Hrvatske već početkom ove godine povećao u odnosu na prošlu godinu.
Ako je suditi po iznosu koji je ivanićgradski ginekolog naplatio za tri abortusa, 7500 kuna, reklo bi se da pacijentice nije opelješio, jer se i u javnim bolnicama pobačaj plaća 2500 kuna. Svejedno, bude li osuđen i pravomoćno, mogao bi izgubiti licenciju za rad. Svjedočanstva pak žena koje su pobačaj izvan bolnice dogovorile s nekim od bolničkih ginekologa govore o višestruko većim iznosima koje su im ti doktori, koje savjest ne muči ako je za keš, izvan bolnice naplatili. O mogućnosti da se tog delikatnog zahvata poduhvati netko manje educiran od ginekologa, da i ne govorimo. A baš u takve rizike vodi histerija i stigmatiziranje pobačaja kakvo je u Hrvatskoj na djelu.
Trudnoća nije bolest...