Degustacija

Hladnjačama grožđe stiže u vinariju na Pelješcu

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Korta Katarina vinarija,portal (1)
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Korta Katarina vinarija,portal (1)
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Korta Katarina vinarija,portal (1)
16.10.2013.
u 13:13
Grožđe pošipa iz Čare je na Korčuli, imaju puno kooperanata, do vinarije doprema se hladnjačama i odmah prerađuje. Primjenjuje se hladna maceracija, pola količine njeguje se šest mjeseci u hrastovim bačvicama, baricima, pola u inoksu.
Pogledaj originalni članak

Vinarija Korta Katarina u Orebiću značajno je ime našeg vinarstva, iako su prvu berbu imali tek 2006. godine. Vlasnik je Amerikanac Lee R. Anderson, milijarder, a šef od 2010. Zoran Radanović, iz Zagreba, rođen u Osijeku. Vinarija je najsuvremenije opremljena od te godine, na izrazito je atraktivnom položaju, na ulazu u Orebić, iznad prelijepe plaže. Radanović je upriličio za novinare degustaciju njihovih vina, kako bi pokazao razvoj vinarije.

Glavna su im vina pošip i plavac mali, pa su tako kušani pošipi iz berbi 2010., 2011. i 2012. godine, a plavac iz 2007., 2008. i sada aktualan iz 2010. Grožđe pošipa iz Čare je na Korčuli, imaju puno kooperanata, do vinarije doprema se hladnjačama i odmah prerađuje. Primjenjuje se hladna maceracija, pola količine njeguje se šest mjeseci u hrastovim bačvicama, baricima, pola u inoksu. Naprave ga 25 do 30.000 boca.

Na slavnim položajima Dingaču i Postupu na Pelješcu podigli su 5,5 hektara vinograda, grožđe i otkupljuju, njihov Plavac mali mješavina je otprilike 30 posto dingača, ostalo postupa, prosječno ga naprave 20 do 40.000 boca. I ova tzv. vertikalna degustacija pokazala je da su njihova vina među našim najboljim plavcima i pošipima. Imaju i posebnu liniju, od najboljih grozdova plavca malog, nazvanog Reuben\'s Private Reserve (po gazdinom djedu).

Rade i rose, kupažu plavca i crljenka (zinfandela) koji je posađen oko vinarije. U planu je i proizvodnja pjenušca i prošeka. Širili bi se s vinogradima na Dingaču i Postupu; dogodine bi trebali biti dovršeni i ugostiteljski sadržaji, a u planu je i uređenje luksuznih soba u sklopu vinarije. Prodaja im raste po 10 posto svake godine, iako su cijene podosta visoke, kaže Radanović, ali su za ljude koji se razumiju u visoku kvalitetu. Petinu vina izvoze, najviše dakako u SAD, pa u Hrvatskoj susjedne zemlje.

>>Ova vinarija sagrađena je od 27.000 starih cigli!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.