Eksploatiraju hrvatske radnike koje dovode u Britaniju i nelojalna su konkurencija. Radnike plaćaju manje nego što je dogovoreno kolektivnim ugovorom, a kada ih se natjera da plaćaju kako je propisano, po povratku u Hrvatsku radnicima pod prisilom otimaju taj novac.
Tako glase optužbe koje su britanski sindikati, a sada i zastupnik laburista u tamošnjem parlamentu Tom Blenkinsop, iznijeli na račun tvrtke Đuro Đaković TEP koja u Velikoj Britaniji radi na nekoliko projekata. Iz domaće tvrtke sve te tvrdnje demantiraju.
Hrvatska tvrtka već je neko vrijeme na udaru je tamošnjih sindikata, koji – istovremeno s apelima o eksploataciji – govore i o tome da stranci predstavljaju nelojalnu konkurenciju zbog čega domaći radnici ostaju bez posla, što je bila popularna tema u kampanji za izlazak Britanije iz EU.
Lani u ožujku su Unite, najveći britanski sindikat s 1,4 milijuna članova, te GMB i Ucatt blokirali gradilišta stanice za biomasu u Rotherdamu u Južnom Yorkshireu, koji je gradio ĐĐ TEP, tražeći da se riješi pitanje plaća stranih radnika.
Kako su nam rekli iz tamošnjih sindikata, prema granskim kolektivnim ugovorima, plaća radnika u građevinskoj industiji iznosi 16-64 funte na sat, dok strance plaćaju samo 9 eura (oko 7 funti).
No kolektivni ugovor ne vrijedi za sve građevinske projekte tako da je pogon u Rotherdamu izuzet iz tih regulativa, što sada želi promijeniti zastupnik Blekinsop koji je upravo na predstavljanju novog prijedloga zakona apostrofirao hrvatsku tvrtku.
Iz sindikata kažu kako su uspjeli natjerati hrvatskog poslodavca da isplati razliku u plaćama, ali da je “poslodavac radnike po povratku u Hrvatsku natjerao pod prisilom da vrate razliku”. Informaciju su, dodaju, dobili e-mailom od jednog od radnika, no njegovo ime nisu željeli otkriti.
– To nije istina. Mi trpimo napade engleskih sindikata i poslodavaca koji nas pokušavaju izbaciti s engleskog tržišta – odgovorio je član uprave Đuro Đaković TEP-a Ivica Marić. Prema njegovim riječima, radi se o politici zaštite domaćeg tržišta i sustavu koji nastoji eliminirati tvrtke iz drugih zemalja koje zahvaljujući nešto nižoj cijeni rada uspijevaju ugovoriti poslove .
– Nema tu nikakvog vraćanja novca, nego je ugovorom propisano da radnici po povratku s terena nastave raditi određeni period u TEP-u.
Oni koji prekrše sporazum moraju zbog toga platiti nadoknadu – istaknuo je Marić. Potpredsjednik Sindikata metalaca Hrvatske Antun Štivić kaže da je on uvijek uz radnike, ali kako u konkretnom slučaju prozivke na račun hrvatske tvrtke nisu utemeljene. Prema njegovim riječima, u Velikoj Britaniji ne može raditi nitko tko ne poštuje njihova pravila igre.
– Naši radnici na gradilištima u Britaniji rade za plaću od 38 tisuća kuna i tu nije ništa sporno. Oni su potpisali sporazum po kojemu im tvrtka za vrijeme dok su na terenu osigurava hranu, prijevoz, smještaj i smještaj i oni su po ugovoru dužni vratiti novac kojim je to plaćeno. One koji nisu poštovali odredbe ugovora tvrtka je tužila za naknadu štete – ističe Štivić.
Samo da znate da oni pogode posao po standardu u Britaniji, a ne u Hrvatskoj, sto znaci da grbe na lopate lovu, a ne daju radnicima place po standardu u Britaniji sto je teski lopovluk i iskoristavanje radne snage.