– Žalosno je da Vlada premijera Plenkovića nastavlja s praksom neodgovornog pristupa rješavanju pitanja Ine tako što donosi odluke ne vodeći računa mogu li se one i provesti. Premijerove namjere sindikati drže ishitrenima, neprovedivima i štetnima – tako je predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević započeo jučer zajedničku konferenciju triju sindikata na temu najavljene privatizacije dijela HEP-a radi kupnje vlasničkog udjela MOL-a u Ini.
Brzopleto i štetno
Ishitrenost se vidi u tome što nesuglasje oko ove ideje postoji u samoj Vladi, ali i unutar HDZ-a, dok štetnost prijeti zato što bi se HEP, umjesto da postane regionalni lider, mogao pretvoriti u novi slučaj nalik Ini. Matijašević je tvrdnju o neodgovornom pristupu rješavanju problema potkrijepio i podsjećanjem da su sindikati lani, 21. studenog, tražili sastanak s ministrom Dobrovićem oko pitanja Ine i HEP-a, no do danas im nije odgovoreno, dok u međuvremenu, reče Matijašević, na tu temu istupa ministrica Dalić u čijem portfelju nije ni Ina ni HEP. Uputio je potom pitanje Vladi - zašto dopušta Mađarima da u Ini donose protuzakonite odluke vezane uz poslovanje. Protiv Vladine ideje prodaje dijela HEP-a da bi se vratila Ina, to više što ne postoji nikakva energetska strategija, izjasnila se i čelnica Nezavisnog sindikata radnika HEP-a Sonja Mikulić.
Ista uloga Ine i HEP-a
– Energetski stručnjaci HEP-a nisu dali nikakvu izjavu o ovome, a šuti i uprava HEP-a. Svi šute u strahu od politike i čeka se nova uprava u HEP-u – rekla je Mikulić proglasivši šefa Sindikata naftne djelatnosti Zdenka Mučnjaka zvijezdom presice jer su, kazala je, radnici Ine podržali radnike HEP-a.
– Podržavamo sindikat HEP-a u protivljenju privatizaciji HEP-a. Vlada nije sagledala sve štetne posljedice svoje najave jer, i primjeri iz svijeta pokazuju, kada se privatizira energetski sustav, onda se u taj sustav više ne ulaže pa se događa ponovna nacionalizacija. Ina je prije imala ulogu osigurati energetsku neovisnost Hrvatske i dostupnost energenata svim građanima, pa i na otocima i selima u zabiti, iako je to bilo neisplativo. HEP ima istu takvu ulogu, osigurati struju svim građanima Hrvatske ma gdje bili. No, ako bi se HEP privatizirao, to bi išlo na štetu građana – kazao je Mučnjak, dodavši da je Ina još uvijek dobra tvrtka, ali ne kao prije 10 godina jer se u nju nije ulagalo iako danas suvlasnik traži povrat uloženih sredstava.
radnici državnih tvrtki trebaju shvatiti da trebaju dijeliti sudbinu hrvatskog radništva. Ne mogu oni biti zaštićeni kao lički medvjed, tim više što su većina došli po partijskoj liniji i do sada lezilebarili u odnosu na privatne tvrtke koje nose društvo.