Uoči obilježavanja 23. obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja, Ministarstvo obrane priredilo je još jedno iznenađenje – dolazak tri izraelska borbena zrakoplova F-16 Barak u Hrvatsku.
Zrakoplovi su na zagrebački Pleso stigli jučer poslijepodne praćeni MiG-om 21 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koji ih je dočekao pri ulasku u hrvatski zračni prostor. Izraelski F-16 doletjeli su iz vojne baze Ramat David sjeverno od Tel Aviva, gdje je pukovnik Željko Ninić nedavno prvi put letio na F-16, koje Hrvatska kupuje od Izraela.
U Ministarstvu obrane kažu da je do ovog leta došlo u sklopu zajedničkih aktivnosti izraelskog i Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, a izraelski piloti i zrakoplovi boravit će u Hrvatskoj nekoliko dana.
Izraelski zrakoplovi do Hrvatske su doletjeli u neprekinutom letu, dakle prešli su oko 3000 kilometara, što za taj zrakoplov nije problem jer mu je dolet veći od 4000 kilometara.
Idućih dana hrvatski i izraelski piloti razmjenjivat će iskustva, a u petak će i zapovjednik izraelske vojne baze Ramat David letjeti na MiG-u 21 Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva, u dvosjedu, zajedno s hrvatskim pilotom.
Počelo s kanaderima
U nedjelju, na Dan pobjede, domovinske zahvalnosti i hrvatskih branitelja, izraelski F-16 pridružit će se zrakoplovima HRZ-a i u sastavu zračnog mimohoda, zajedno s MiG-ovima 21 te helikopterima Kiowa Warriors sudjelovati u programu i letu iznad kninske tvrđave te time uveličati najvažniji hrvatski državni praznik. Bit će to još jedan signal bljeskovitog rasta političke i vojne suradnje između Hrvatske i Izraela, koji je osobito izražen nakon što je hrvatska Vlada usvojila odluku o kupnji borbene eskadrile od 12 zrakoplova F-16 Barak od Izraela.
Riječ je o rabljenim letjelicama kojima će u idućih godinu dana biti produljeni resursi za još oko 2000 sati naleta, što će obaviti Izraelci u suradnji s proizvođačem zrakoplova, američkom korporacijom Lockheed Martin. Cijela političko-vojna priča počela je tzv. kanader-diplomacijom, kada je Hrvatska u vrijeme strašnih šumskih požara 2016. godine u Izrael poslala dva kanadera u pomoć. Nakon toga je ministar obrane Damir Krstičević nekoliko puta bio u posjetu Izraelu, a u Hrvatsku dolazio je i izraelski ministar obrane Avigdor Lieberman.
U tom je razdoblju došlo i do nekoliko sastanaka premijera Andreja Plenkovića s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, a susreli su se i predsjednici država, Kolinda Grabar-Kitarović i Reuven Rivlin, koji su se nedavno zajedno poklonili žrtvama Jasenovca. U Zagrebu je ovih dana, u sklopu dolaska predsjednika Reuvena Rivlina, održan i susret predstavnika obrambenih industrija Hrvatske i Izraela, tako da sve upućuje na znatno jačanje i gospodarsko-znanstvene suradnje između dviju država.
Potpis najesen
Novi zamah u odnosima između dviju država očekuje se na jesen kada će u Zagrebu na razini premijera, Plenkovića i Netanyahua, biti potpisan i ugovor o kupnji borbene eskadrile, ali i još dva ugovora, o poljoprivrednoj i industrijskoj suradnji, koji će označiti uspostavu strateškog vojnog (i gospodarskog) savezništva između Hrvatske i Izraela. Nabavu eskadrile Hrvatska će otplaćivati deset godina, a osam ili devet naših pilota te četrdesetak tehničara za godinu dana otići će na obuku u Izrael. Prva dva borbena zrakoplova F-16 u rukama naših pilota naći će se za dvije godine, a svih dvanaest do kraja 2022.
Analitičar portala Obris - obrana i sigurnost Igor Tabak podsjeća da Hrvatska još nije potpisala ugovor o kupnji borbenih aviona i kako i ovaj dolazak izraelskih aviona F-16 nad Knin za proslavu Oluje treba gledati kao promotivne aktivnosti prije samog zaključivanja posla.
– To može biti zgodno i atraktivno, a govori o dobrom odnosu država, barem na vanjskom planu – smatra Tabak. Taj potez smatra zgodnom gestom koja će se, kaže, fino uklopiti u hrvatsku proslavu Oluje, ali dodaje da tu postoji i trgovački aspekt u pozadini koji treba riješiti.
– Sklapanje tako velikih obrambenih poslova koji su toliko netipični kao što je prodaja izraelskih modificiranih borbenih zrakoplova natrag u krug država NATO-a tehnički je i politički kompliciran posao koji će trebati ugovoriti – smatra Tabak.
Kiowa i Panzer u akciji: Pogledajte spektakularnu vojnu vježbu u Slunju:
Kao prvo, ne radi se o produljenu za 2000h, već 3500h, mada je nama posve dovoljno i 1500h za 15 god. Kao drugo provjerit prije nego se piše do kada je rok za potpisivanje kupovine prva dva aviona. Mislim ne znam čemu ovaj članak.