Odluka državnog vrha da će hrvatsko nebo braniti izraelski borbeni zrakoplovi F-16 podijelila je stručnu i političku javnost.
Posebnu je pozornost privukao komentar umirovljenog pilota, brigadira Ivana Selaka, da je riječ o “raubanim” avionima, koje su Izraelci tijekom 30 godina maksimalno iskoristili i za koje je pitanje koliko će još dugo letjeti.
– Po mojem mišljenju nije realno da će se ti zrakoplovi eksploatirati još 25 godina. Mogli su ih onda koristiti i Izraelci – rekao je Selak HTV-u i pridodao kako je “tuga što su ti zrakoplovi na zalasku karijere po satima leta i po godinama”.
– Nisam skeptik, ja sam realist. Radi se o iskoraku, ali za 500 milijuna dolara mogli smo i morali napraviti bolje – uvjeren je Selak.
U obranu odluke Vijeća za nacionalnu sigurnost stao je umirovljeni stožerni general Antun Tus, koji smatra da je riječ o pravom izboru za Hrvatsku.
Čestitka ministru
– Jedno je načisto – da bi Hrvatska trebala produljiti taj zračni vojni ambijent u smislu zadaća koje ima u miru, a vidjeli smo koliko to znači i u Domovinskom ratu. Tako da je izbor F-16 izuzetan – kazao je Tus za N1. Smatra da polovni izraelski zrakoplovi Hrvatskoj odgovaraju i zato što su novi znatno skuplji te da je riječ o “pozitivnoj i financijski povoljnoj situaciji”.
Snažna potpora nabavi izraelskih zrakoplova došla je i od Ante Gotovine, koji je čestitao ministru obrane Damiru Krstičeviću.
– Predan rad stručnih timova i tvoji napori rezultirali su ispravnom odlukom državnog vrha, koja je u okviru naših realnih mogućnosti najbolja opcija. Bitna je kako za razvoj hrvatskih Oružanih snaga, tako i za sustav nacionalne sigurnosti, kojem je Hrvatska vojska jedan od temeljnih stupova. Čestitam! – napisao je Gotovina.
Reakcije na odluku VNS-a podijeljene su i na političkoj sceni, na kojoj je nekima neprihvatljiva sama odluka da se kupuju borbeni zrakoplovi dok Hrvatska ima izražene socijalne probleme.
SDP podijeljen i oko aviona
Već poslovično, podijeljene reakcije stigle su i iz najveće oporbene stranke. I dok je SDP-ov predsjednik saborskog Odbora za obranu Igor Dragovan na VNS-u glasovao za kupnju F-16, šef stranačke koordinacije za obranu i nacionalnu sigurnost Franko Vidović i predsjednik stranke Davor Bernardić tu su odluku oštro napali.
– Vlada je donijela odluku o kupnji trideset godina starih kanti koje su prvi put letjele još dok je postojao Sovjetski Savez. Dakle, naši MIG-ovi koji su stari četrdeset godina sada će biti zamijenjeni avionima F-16 koji su stari trideset godina i za to će hrvatski građani morati platiti 3 i pol milijarde kuna – komentirao je Bernardić.
Vidović je obrazložio kako je Dragovan na VNS-u bio “kao predsjednik saborskog odbora” te da je to njegov, a ne stav stranke.
Za razliku od kolega, predsjednica SDP-ova Savjeta za sigurnosnu politiku vrlo je oprezna u ocjeni odluke državnog vrha.
– Podržavam odluku o tome da se nabave avioni, a o samom izboru tipa aviona i odabira najbolje ponude ne raspolažem s dovoljno informacija i ne želim špekulirati. Imala sam prilike upoznati se s rezultatima rada stručnog povjerenstva, na taj njihov rad nemam primjedbi. To je Vladina odluka i odgovornost, kako trenutačno tako i za sljedeće godine u kojima bi ti avioni trebali letjeti – kazala je Željka Antunović.
Pogledajte i koje će zemlje igrati ključnu ulogu ako počne 3. svj. rat:
Već poslovično, i iz najveće oporbene stranke SDP-a stigle su podijeljene reakcije i o nabavi vojnih aviona. Dok je SDP-ov predsjednik saborskog Odbora za obranu Igor Dragovan na VNS-u glasovao za kupnju F-16, šef koordinacije za obranu i nacionalnu sigurnost Franko Vidović i predsjednik stranke Davor Bernardić tu su odluku oštro napali
najbolje je kupiti od Šveđana avione pa da nas onda u slučaju rata neki švedski političar poput Carla Bildta ohrabruje i tješi te poziva na mir i ne želi nam prodati naoružanje i rezervne dijelove kao 95. (brodske rakete)