PCR testiranje

Hrvatska nabavila uređaj koji omogućuje znatno jeftinije testiranje na koronavirus

Foto: Igor Kralj/Pixsell
Gordan Lauc
Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
Dr. Gordan Lauc
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
Gordan Lauc
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Gordan Lauc
01.04.2020.
u 16:28
Da bi test bio pozitivan u uzorku koji se analizira moraju se nalaziti virusne čestice. Kako je uzorak bris nosa ili grla, u jako ranim fazama infekcije može se dogoditi da u tom konkretnom brisu naprosto nema virusnih čestica, kaže dr. Lauc
Pogledaj originalni članak

U javnosti i kod stručnjaka prevladava mišljenje da je na novi koronavirus SARS-CoV-2 potrebno testirati što više kako bi dobila što potpunija slika epidemije. No, resursi za testiranje nisu neograničeni, a također su do sada testovi tražili određeno vrijeme a ima polemiziranja i oko njihove pouzdanosti. Zato smo odgovore potražili kod našeg poznatog znanstvenika, molekularnog biologa prof. dr. sc. Gordana Lauca iz Genosa koji nam je otkrio i detalje o jednom projektu koji se razvija i u nas.

- Virus je nevidljivi neprijatelj i kako bismo se mogli boriti protiv njega moramo ga prvo učiniti vidljivim. Način na koji ovaj virus možemo učiniti vidljivim su različiti testovi koji utvrđuju ili prisutnost samih virusnih čestica, ili protutijela koje je razvila osoba koja je bila u kontaktu s virusom, najprije je istakao dr. Lauc. Poznato je da se najviše testira PCR testovima.

- Tzv. PCR test je metoda koja dokazuje prisutnost virusne RNA u uzorku koji se analizira. Temelji se na umnažanju virusne RNA metodom koja se naziva lančana reakcija polimeraze (Polymerase Chain Reaction, PCR) za čiji je razvoj Kary Mullis dobio Nobelovu nagradu 1993. godine. To je najosjetljivija metoda koju imamo, budući da ona u 90 minuta testiranja svaku kopiju virusne RNA pretvara u više od milijardu kopija tzv cDNA koju onda instrumenti detektiraju. No da bi test bio pozitivan u uzorku koji se analizira moraju se nalaziti virusne čestice. Kako je uzorak bris nosa ili grla, u jako ranim fazama infekcije može se dogoditi da u tom konkretnom brisu naprosto nema virusnih čestica, kaže dr. Lauc. Velike se nade, poglavito u Americi, polažu u brze testove koji bi navodno trebali stići i u Hrvatsku. Koliko su doista precizni takvi testovi?

- U zadnjih nekoliko tjedana pojavili su se i tzv. brzi testovi koje su razvili primjerice Abbot i Cepheid u SAD-u, te neki kineski proizvođači. Ti testovi isto detektiraju virusnu RNA, no ne umnažaju ju lančanom reakcijom polimeraze, već na jedan drugi način. To omogućava bržu analizu i jednostavnije instrumente, no umanjuje pouzdanost rezultata. Koliko će ti novi instrumenti i testovi biti pouzdani tek treba utvrditi, no ako budu dovoljno pouzdani bit će iznimno vrijedni za primjenu u ambulantama kako bi se brzo utvrdilo ima li netko COVID-19 ili nema. No ovdje je važno napomenuti da je u ovom trenutku na globalnom tržištu potražnja za svim vrstama testova daleko veća od ponude. Nedostatak testiranja posebice je izražen u Americi, tako da nije za očekivati da će u Hrvatskoj u skorom roku biti moguće nabaviti značajniji broj ovih instrumenata i testova, opisuje naš znanstvenik.

VIDEO Vodeći hrvatski znanstvenici predviđaju kad bi mogla završiti pandemija

Od dr. Maria Škugora s Cleveland Clinic, ponajbolje američke bolnice doznali smo više o testu tvrtke Abbot Laboratories.

- Test je prije četiri dana dobio dozvolu za upotrebu od FDA što ne znači da je FDA potvrđen u normalnom postupku a to je zbog hitnosti situacije. Uređaj koji se upotrebljava već postoji u liječničkim ordinacijama jer se već rutinski upotrebljava za dijagnosticiranje influence A i B, streptokoka A i respiratornog sincicijskog virusa. To znači da se uzorci ne moraju slati u laboratorij i da se testiranje može organizirati bilo gdje, uređaj je težak ti kilograma. Metoda koja se koristi je zasnovana na identifikaciji i amplifikaciji gena RdRp koji je specifičan za COVID-19. Ako uzorak sadrži virus signal vrlo brzo postaje pozitivan, u roku od pet minuta. Ako ne sadrži virus rezultat se čeka oko 13 minuta. Ime metode  je izotermna amplifikacija nukleinske kiseline u uzorcima direktnog brisa grla, nosa ili nazofarinksa koji su suspendirani u otopini za transport virusa. Komplet sadrži sve potrebno za analizu. Analiza se obavlja na uzorku pacijenta ali i na kontroliranim pozitivnim i negativnim uzorcima u svakom slučaju da bi se osigurala kvaliteta testiranja i izbjegli lažno pozitivni i lažno negativni rezultati. Precizni podaci o postotku lažno negativnih i pozitivnih rezultata još nisu objavljeni, treba vremena u praksi da se to točno utvrdi. Početkom slijedećeg tjedna kompanija će moći isporučiti 50.000 kitova na dan, kaže dr. Škugor.

Dr. Gordan Lauc otkriva nam domaći projekt koji bi značajno trebao značajno doprinijeti testiranju na novi koronavirus i njime izazvanu bolest.

- Srećom kroz veliki strukturni projekt Centar kompetencija u molekularnoj dijagnostici nedavno smo nabavili instrument koji bi značajno mogao ojačati naše kapacitete za provođenje PCR testiranja. Centar kompetencija u molekularnoj dijagnostici vodi Genos, a među ostalim partnerima uključuje i Kliniku za Infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, the PMF, FBF i IRB. Iako je navedeni instrument originalno bio namjenjen uvođenju farmakogentičkog testiranja, u ovoj kriznoj situaciji promijenit ćemo planove i usmjeriti velik dio aktivnosti na COVID-19. Osim što može provesti jako velik broj analiza, najveća prednost ovog stroja je što su i troškovi analize puno manji. U situaciji kada želimo testirati barem 10,000 ljudi tjedno radi nadzora širenja epidemije, to je vrlo važno jer je trenutna cijena reagencija za jedno testiranje oko 500 kn, što je značajna prepreka za analizu velikog broja ljudi. Ovaj tip testiranja  može dokazati virus i kod osoba koje nemaju nikakve simptome, a kako su istraživanja pokazala da su takvi prenositelji odgovorni za možda i više od polovine svih slučajeva, njihov nadzor je iznimno važan, otkriva naš poznati molekularni biolog dotičući se još jednog načina testiranja.

VIDEO Igor Rudan: Što svatko od nas može sada učiniti u borbi protiv pandemije COVID-19?

- Treći tip testiranja su takozvana serološka testiranja koja utvrđuju prisutnost protutijela koje tijelo razvija kao odgovor na virus i koja nas štite od buduće infekcije. Za razvoj protutijela treba 10-15 dana, tako da ovi testovi nisu pogodni za identifikaciju zaraženih osoba, no iznimno su važni za identifikaciju osoba koje su već preboljeli bolest. Takve osobe bi onda mogle biti uključene u izravnu brigu za zaražene osobe, bez rizika da se same razbole, a mogle bi preuzeti i sve druge poslove koji se smatraju visoko rizičnim, jer uključuju kontakt s većim brojem ljudi. Na tržištu se već pojavio velik broj različitih testova tog tipa, no tek treba utvrditi koji od njih su stvarno dobri, a koji su samo pokušaj brze zarade, upozorava dr. Gordan Lauc.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

FO
FONZA
16:55 01.04.2020.

Podcast Velebit...admiral Davor Domazet Loso....poslusajte istinu o uroti zvana - Korona virus...!!

DU
Deleted user
17:05 01.04.2020.

šarlatan Lauc opet se samo-promovira. PCR testovi su šrot. >50% false pozitiv rezultata.