Premijer Andrej Plenković stigao je danas na dvodnevni summit Europskog vijeća u Bruxelles, ali prije početka tih europskih sastanaka iskoristio je priliku i "skoknuo" do sjedišta NATO-a, gdje je glavnom tajniku Marku Rutteu poručio da hrvatska Vlada podržava NATO-ovu aktivnost za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU). Unatoč tome što u Saboru Vlada ne može skupiti potrebnu dvotrećinsku većinu za slanje hrvatskih časnika u tu aktivnost nakon što je svoju potporu tome odbio dati predsjednik Republike Zoran Milanović.
– Hrvatska ostaje pouzdan i odgovoran saveznik koji doprinosi naporima usmjerenima prema globalnoj sigurnosti i miru. U 2025. godini doseći ćemo cilj izdvajanja 2 posto BDP-a za obranu s nizom investicija u obrambene kapacitete i modernizaciju Hrvatske vojske. Raspravljali smo o važnosti daljnje potpore Ukrajini i o aktivnosti NSATU, koju hrvatska Vlada podržava – napisao je premijer Plenković na društvenoj mreži X nakon sastanka s Rutteom, koji je završio bez službenih izjava novinarima i bez press konferencije. Press konferenciju je Rutte imao nakon sastanka sa Željkom Cvijanović, predsjedateljicom Predsjedništva BiH, a u utorak je također imao jednu nakon sastanka s premijerom Crne Gore Milojkom Spajićem.
Crnogorski premijer tada je najavio da njegova zemlja donosi odluku o slanju dvije osobe u NSATU, aktivnost čije je sjedište u Wiesbadenu u Njemačkoj. Istoga dana premijer Plenković je na jednoj press konferenciji u Zagrebu kritizirao SDP-ovce kao protivnike slanja dvoje hrvatskih časnika u NSATU koji, zamjerio im je u toj izjavi, vjerojatno nisu ni čuli da će Crna Gora poslati dvoje svojih vojnika u tu NATO-ovu aktivnost.
Nakon što se u raspravama na saborskim odborima vidjelo da SDP i drugi oporbenjaci neće podržati prijedlog o sudjelovanju Hrvatske u NSATU-u, što je inače obveza na koju je uime Hrvatske na NATO-ovu summitu ljetos u Washingtonu pristao predsjednik Zoran Milanović, prijedlog o tome nikad nije stavljen na glasanje u Saboru, gdje je za prolazak potrebna dvotrećinska većina. Milanović je raznim svojim izjavama i postupcima, poput sprečavanja sudjelovanja načelnika Glavnog stožera Tihomira Kundida u raspravi na saborskom Odboru za obranu, učinio sve u svojoj moći da spriječi provedbu obveze na koju nije imao primjedbi na srpanjskom NATO-summitu u Washingtonu.
U sjedištu NATO-a u danas se očekivao i susret glavnog tajnika Ruttea s predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, koji je putovao u Bruxelles na još jednu rundu razgovora s europskim dužnosnicima o tome kako ojačati Ukrajinu uoči očekivanog pokušaja novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa da nagovori Rusiju i Ukrajinu na mirovne pregovore. Odgovarajući na pitanje novinara o mogućnosti da se u srijedu u Bruxellesu razgovara o ideji upućivanja europskih vojnika kao mirotvoraca koji nadziru primirje i liniju razgraničenja u Ukrajini, Zelenski je u utorak u Lavovu rekao da svaki sudionik tog sastanka ima pravo pokrenuti ovo ili ono pitanje.
– Moglo bi biti pitanja ne samo o (stranom) kontingentu, nego i pitanja koja će Ukrajina postaviti – rekao je ukrajinski predsjednik na press konferenciji s poljskim premijerom Donaldom Tuskom u utorak Lavovu. Tusk je ponovio da Poljska ne razmatra slanje svojih vojnika u Ukrajinu.
>>> VIDEO Primorac: Hrvatska treba odlučne ljude i predsjednika s ugledom, a Milanović to nije
Kad će Plenki skupiti glasove.Ma nemoze i pola a kamo li dvi trećine.Plenki dodirnuja dno nas ratnik.