Mađarska ima sve granične prijelaze otvorene samo prema Hrvatskoj, istaknuo je danas ujutro mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó nakon susreta s hrvatskim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom na graničnom prijelazu Goričan-Letenye, a kao dokaz dobrih odnosa dviju država apostrofirao je kako se "Hrvatska, usprkos pritisku međunarodnog liberalnog mainstreama, nije pridružila zboru koji posljednjih tjedana i mjeseci stalno napada i stigmatizira Mađarsku".
- Teško je odoljeti pritisku, jer oni koji to učine također će postati meta napada, ali posljednjih smo tjedana vidjeli ozbiljnu solidarnost s Hrvatskom, koja se nije se pridružila niti jednom nepravednom napadu na Mađarsku - kazao je Szijjártó.
Mađarska, točnije njezina vlast i vladajuća stranka Fidesz, godinama su meta kritika iz većeg dijela EU, kao i Europske pučke stranke, zbog manjkave demokracije. Napadi na premijera Viktora Orbána posebno su se intenzivirali u posljednje vrijeme, s dolaskom krize vezane za koronavirus, kad je donesen zakon kojim produžuju izvanredno stanje bez jasno navedenog trajanja, što premijeru omogućilo vladanje izvršnim uredbama.
Na taj je potez, nazvan korona-diktaturom, zajedničkim izjavom reagiralo 15 država - Belgija, Danska, Finska, Francuska, Grčka, Island, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Španjolska i Švedska, Litva i Letonija, slažući se se da je u legitimno usvajati izvanredne mjere zaštite građana, ali ne na uštrb vladavine prava. Mjere trebaju biti ograničene na ono nužno, trebale bi biti privremene te proporcionalne i podložne redovitom nadzoru, istaknuli su. Hrvatska se nije pridružila svojim potpisom jer, kako su nam tada rekli iz MVEP-a, uobičajeno je da se države koje predsjedaju Vijećem EU-a ne pridružuju izjavama skupine države članica zbog uloge neutralnog posrednika.
Također, predsjednik EPP-a Donald Tusk poslao je pismo svim članovima te političke obitelji u kojem "korištenje pandemije za izgradnju permanentnog izvanrednog stanja" smatra "politički opasnim i moralno neprihvatljivim" te pozvao one koji su se protivili da se Fidesz izbaci iz EPP-a da razmisle još jednom. Trenutno je sudbina Fidesza u okviru EPP-a u rukama "vijeća mudraca", a dok oni ne donesu odluku, stranka je suspendirana.
FOTO Na graničnom prijelazu susreli se Radman i mađarski kolega Peter Szijjarto
Hrvatski ministar Gordan Grlić Radman zahvalio je na donaciji od 100.000 maski i 5.000 zaštitnih odijela, kao i za pomoć nakon potresa u Zagrebu te podsjetio da je Mađarska 1991. bila među prvima koji su tražili međunarodno priznanje Hrvatske, a 2001. kada je predsjedala EU-om aktivno se zauzimala da Hrvatska završi pregovore s EU. Šef hrvatske diplomacije i bivši veleposlanik u Mađarskoj citirao je i poslovicu: "Brat uz brata, Mađar uz Hrvata".
Premijeri su najavili je otvaranje novih graničnih prijelaza s Hrvatskom te razgovarali o epidemiji koronavirusa i u kontekstu dolaska mađarskih ministra na ljetovanje u Hrvatsku. Još ostaje za vidjeti kako će se to riješiti, kazao je Grlić Radman, ističući kako će se 27. travnja održava videokonferencija ministara turizma EU-a. - Još nemamo prave odgovore ali život je taj koji mora pobijediti - kazao je Grlić Radman.
>> VIDEO Čega se i dalje treba strogo pridržavati nakon popuštanja mjera
Ovaj je ruzan kao pasce...Kategorija Kovača,Brkića...Zli zato sto su ruzni ili ruzni zato sto su zli !!