'ILUC' direktiva

'Hrvatska posvećena smanjenju emisija stakleničkih plinova'

Foto: Ministarstvo zaštite okoliša i prirode
'Hrvatska posvećena smanjenju emisija stakleničkih plinova'
02.10.2013.
u 14:47
Kanada, kao zemlja s trećim najvećim zalihama nafte na svijetu i najveći opskrbljivač SAD-a, proizvodi 1,9 milijuna barela nafte po danu iz katranskog pijeska.
Pogledaj originalni članak

 - Hrvatska je kao članica EU posvećena cilju smanjenja emisija stakleničkih plinova. Pritom je ključno smanjiti emisije bez da se ugrozi gospodarski razvitak, konkurentnost tvrtki i zaposlenost – izjavio je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović nakon današnjeg sastanka s ministricom okoliša i prirodnih resursa kanadske provincije Alberte Dianom McQueen posvećenog temi proizvodnje naftnih derivata iz naftnog pijeska.

Sastanak je održan u sklopu McQueeninog posjeta EU tijekom kojeg će se sastati i s drugim ministrima zaštite okoliša država članica. U kanadskoj delegaciji sastanku su prisustvovali veleposlanica Kanade u Republici Hrvatskoj Louise LaRocque, ravnatelj Ureda pokrajine Alberte u Velikoj Britaniji Jeffrey G. Sundquist te viši savjetnik za trgovinu u veleposlanstvu Kanade u Italiji Emmanuel Kamarianakis.

Kanadska ministrica ovog tjedna održava sastanke s resornim ministrima zemalja članica EU na temu \'\'ILUC“ Direktive (Indirect land-use change) Europskog parlamenta i Vijeća kojom se mijenja Direktiva o kvaliteti motornih benzina i dizelskih goriva te Direktiva o promicanju korištenja energije iz obnovljivih izvora. Posjet slijedi najavu skorašnjeg glasanja o usvajanju navedene Direktive. Kanada smatra da se odredbama \'\'ILUC“ direktive nafta proizvedena iz naftnog pijeska stavlja u neravnopravan položaj u odnosu na druga konvencionalna goriva.

Paralelno s prijedlogom “ILUC“ Direktive, Europska komisija pripremila je i prijedlog Direktive Komisije kojom se utvrđuje metodologija izračuna intenziteta stakleničkih plinova u gorivima stavljenih na tržište EU i kojom je predviđeno dodjeljivanje određenih vrijednosti emisija stakleničkih plinova za cjelokupni životni vijek pojedinog tipa goriva.

Tijekom sastanka, ministar Zmajlović je naglasio da Hrvatska podržava i izradu Studije utjecaja ključnih odredbi Direktive Komisije na tržište i velike naftne kompanije, koju je predložila Europska komisija. Cilj je Studije omogućiti državama članicama EU da donesu objektivnu odluku o shemi provedbe metodologije izračuna životnog vijeka tekućih naftnih goriva do 2020. godine.

Kanada, kao zemlja s trećim najvećim zalihama nafte na svijetu i najveći opskrbljivač SAD-a, proizvodi 1,9 milijuna barela nafte po danu iz katranskog pijeska. Većinom locirani na teritoriju Alberte, katranski pijesci prostiru se na čitavih 140,000 km².

Hrvatska podržava ostvarenje ciljeva koji su postavljeni tim dvjema direktivama. Ciljevi uključuju postizanje 20% ukupnog udjela korištenja energije iz obnovljivih izvora u EU i 10% udjela obnovljive energije u sektoru transporta te 6% obveznog i 4% dobrovoljnog smanjenja emisija stakleničkih plinova iz goriva iz cestovnog prometa i necestovnih strojeva, do 31. prosinca 2020. godine.

 >> \'Cilj je spojiti visoke standarde s poticajnom investicijskom klimom\'

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.